display result search
منو
شرح زیارت رجبیه، جلسه سوم

شرح زیارت رجبیه، جلسه سوم

  • 1 تعداد قطعات
  • 54 دقیقه مدت قطعه
  • 28 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سیدحسن علوی با موضوع «شرح زیارت رجبیه»، جلسه سوم، سال 1397

مقایسه بین امور معنوی بدون معیار روایی، درست نیست. در مقایسه بین ماه رجب و رمضان، جهات متعددی در روایت گفته شده است. عمده این فضیلت‌ها از این جهت است که رجب باب ماه رمضان است. اگر کسی بخواهد در ماه رمضان شکوفا شود، باید از ماه رجب شروع کند.
وَ أَوْجَبَ عَلَیْنَا مِنْ حَقِّهِمْ مَا قَدْ وَجَبَ
خداوند حقوقی در قبال آن بزرگواران بر شیعیان واجب کرد. شماری از حقوق ائمه بر شیعیان در فقرات زیارت جامعه کبیره شمرده شده است:
1.َافِرٌ بِعَدُوِّکُمْ
نباید در مجالس دشمنان اهل بیت (ع) نشست و یا با آن‌ها مصاحبت کرد؛ چرا که در روایت آمده است که دچار سرنوشت آن‌ها خواهید شد.
2. مُسْتَبْصِرٌ بِشَأْنِکُمْ
استبصار تکلیف است، باید جایگاه اهل بیت (ع) را شناخت و نسبت به ایشان معرفت پیدا کرد. خیلی از افراد به درگاه اهل بیت (ع) زانو می‌زنند؛ اما چون به معرفت ایشان نرسیده‌اند، با حساب و کتاب‌های خودشان امور را می سنجند، لذا آن گونه که باید از کرامت اهل بیت (ع) بهره‌مند نمی‌شوند.
3. سِلْمٌ لِمَنْ سَالَمَکُمْ
در میدان عمل باید نسبت به دوستان اهل بیت (ع) محبت داشت. خیلی از افراد زمین خوردند چون نسبت به دوستان اهل بیت (ع) کینه داشتند.
4. مُسْتَجِیرٌ بِکُمْ
یعنی هر مشکلی که داشتیم، قبل از هر چیزی به سراغ اهل بیت (ع) برویم، حتی در اموری که باید مسیر عادی‌اش طی شود. اگر کسی مریض شد، باید دکتر برود اما قبل از دکتر هم باید به پیشگاه اهل بیت (ع) رفت. نه بعد از این که از درمان ناامید شد، به در خانه اهل بیت (ع) بیاید.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 54:33

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی