display result search
منو
نقش و کارکرد دفاع مقدس نسبت به جامعه اسلامی

نقش و کارکرد دفاع مقدس نسبت به جامعه اسلامی

  • 1 تعداد قطعات
  • 58 دقیقه مدت قطعه
  • 133 دریافت شده
سخنرانی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی با موضوع «نقش و کارکرد دفاع مقدس نسبت به جامعه اسلامی»، سال 1396

همۀ ما خصوصاً‌ در بستر این انقلاب و در همۀ حوادثی که در طول این نزدیک 40 سال انقلاب اتفاق افتاده است، همۀ پیروزی‌ها و توانمند‌ی‌هایمان و موفقیت‌هایمان را مدیون سرور و سالار شهیدان حسین‌ّبن‌علی(ع) و خط او و راه او و یاران او و فرزندان او و ائمه از نسل او، بوده و هستیم و تا آخر خواهیم بود. خداوند را سپاسگزاریم که رایج‌ترین کلمه‌ای که بر زبان همۀ ما روزانه و در هر مساله‌ای در هر حادثه‌ای حتی بدون حادثه‌ای جاری کرده است و ساری کرده است و وِرد زبان ما شده است، کلمۀ «یا حسین» است، این نام مبارکی که معنویت به انسان و هر جامعه‌ای می‌بخشید و ناخودآگاه با خود این نام یک احساس طراوت و معنویت خاصی در هر بیانی و هر جامعه‌ای و هر حرکتی می‌َشود.
انقلاب ما، دفاع مقدس ما که در سالروزش هستیم، همه مدیون امام حسین(ع) هستیم. انگار این صحنۀ دیدنی، زیبا که ما یک گوشه‌ای از کسانی که اقتدا به او کردند دیدیم، جامعه‌مان در همۀ سطوحش از مذهبی و غیرمذهبی، از متدین و غیرمتدین متحول شد، متاثر شد، این نحوۀ شهادت شهید بزرگوار، افتخار استان شما، شهید حججی را، یک نمونۀ کوچکی بود از همۀ آن مصیبت بسیار بزرگ و عظیمی که در کربلا اتفاق افتاد، یک نمونۀ بسیار کوچک بود اما اینقدر تاثر و تحول در جامعۀ ما ایجاد کرد.
این تشییع‌جنازه بسیار باشکوه در مشهد و فردا در تهران و بعد در اصفهان، این گوشه‌ای از آن چیزی است که امام حسین یاد داد به ما، انگار همۀ این صحنه‌ای که امام حسین بدون لشکر، لشکرش فقط فرزندانش بودند، برادرانش بودند، برادرزاده‌هایش بودند، خواهر دلبند و عاشقش بود، خواهرزاده‌هایش بودند، لشکر امام حسین لشکر نظامی نبود یک لشکر سپاه خاصی بود، انگار همۀ قرآن با همۀ عظمتش در این صحرا نازل شده بود. آن چیزی که امام حسین(ع) از ابتدای حرکت تا انتهای آن نه در گودال قتلگاه بلکه در شهر شام خواهر گرانقدرش در آن محضر یزید پلید همۀ آن خطاب‌ها، همۀ آن بیان‌ها، همۀ آن نامه‌ها، شعارها، همۀ آن گفته‌ها، جا گذاشتن و برگزاری و برپایی یک فرهنگ عظیم و به یادگارماندنی و پر از عبرت و درس و الگو برای بشریت از زمان شهادت امام حسین تا الی آخر دنیا.
بدون این حادثه و بدون امام حسین(ع) و این اتفاقی که در کربلا افتاد، جامعۀ ما نه جامعۀ ما به عنوان جامعه شیعه، جامعه بشریت یک خلاء بزرگی داشت، آدم این را از بیاناتی که بعضی از منصفین، از بزرگان، از نویسندگان، از فلاسفه در مکاتب مختلف و مذاهب مختلف اعم از سنی تا مسیحی، بودایی پیرامون امام حسین(ع) بیان کردند، انسان به این عظمت پی می‌برد، نه تنها ما به عنوان شیعه مطهریم به نام امام حسین، دنیا از این حادثه متاثر است. خیلی بیانات عجیبی در گفتارهای گوناگون نسبت به سرور و سالار شهیدان حسین‌بن‌علی(ص) وجود دارد، لذا ما باید افتخار کنیم که ما در مکتبی قرار داریم و پیرو مذهبی هستیم که سالار آن سالار شهیدان کربلا حسین‌بن‌علی است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 58:05

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    هزاران درود بر روح پاک شهیدان علی الخصوص شهید بزرگوار حاج قاسم سلیمانی

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی