display result search
منو
استکبار ستیزی و مبارزه با طاغوت

استکبار ستیزی و مبارزه با طاغوت

  • 1 تعداد قطعات
  • 35 دقیقه مدت قطعه
  • 27 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام مرتضی دهشت با موضوع "استکبار ستیزی و مبارزه با طاغوت"، سال 1400


ماه رجب ماهی پر از رحمت و برکت است و ماهی است که به یکباره رحمت الهی بر سر بندگان فرو می ریزد. امیرالمومنین می فرمایند: «وقتی که نسیم ماه رجب می وزد، خودتان را بر این نسیم عرضه کنید تا به رشد و تعالی و کمال برسید.» روزه داری در این ماه خیلی ثواب دارد و در روایات داریم کسی که در ماه رجب روزه داری کند فشار قبر، از او برداشته می شود. در ماه رجب زیاراتی هم وارد شده است. زیارت اباعبدالله الحسین علیه السلام، یکی از زیارت های وارد شده در ماه رجب است. اما ماه رجب، ماه زیارتی امام رضا علیه السلام است و بسیار توصیه شده است. انسان باید در هر لحظه شاکر باشد و برای همه نعمت‌هایش خدا را شکر کند.
خداوند در قرآن می فرماید: «وَلَقَدْ بَعَثْنَا فِی کُلِّ أُمَّةٍ رَسُولًا أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ ۖ فَمِنْهُمْ مَنْ هَدَى اللَّهُ وَمِنْهُمْ مَنْ حَقَّتْ عَلَیْهِ الضَّلَالَةُ ۚ فَسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَانْظُرُوا کَیْفَ کَانَ عَاقِبَةُ الْمُکَذِّبِینَ. و همانا ما در میان هر امتی پیغمبری فرستادیم که خدای یکتا را پرستید و از بتان و فرعونان دوری کنید، پس بعضی مردم را خدا هدایت کرد و بعضی دیگر ضلالت و گمراهی بر آنان حتمی شد، اکنون در روی زمین گردش کنید تا بنگرید عاقبت آنان که (انبیاء را) تکذیب کردند به کجا رسید (و آنها چگونه هلاک ابدی شدند.»
بحث مهم در گفتمان انقلاب اسلامی، استکبارستیزی و طاغوت ستیزی است. مقام معظم رهبری هم در بیانیه گام دوم انقلاب به این مسئله اشاره داشته اند که نوع انقلاب های دنیا، معمولا بعد از گذشت زمان از شعارهایشان فاصله می ‌گیرند اما این انقلاب الهی بر همان شعار استوار است. یکی از شعارهای این انقلاب، مسئله استکبارستیزی است که تا امروز هم دنبال شده و امروزه در دنیا زبانزد است. باور ما بر این است که این انقلاب یک ریشه الهی دارد. در سوره مائده آیه 54 خداوند می فرماید: «گروهی را خدا می آورد...» وقتی به تفاسیر مراجعه کنیم می فهمیم که آن گروه چه کسانی هستند؟ و آنها حزب الله و پیروز هستند. در روایات آمده است که اینها از نسل سلمان هستند و امروز هم ما با افتخار خود را از نسل سلمان می دانیم. این اسلام همان اسلامی است که انتظار می رود تحقق ببخشد به انقلاب جهانی امام عصر عجل الله. از نگاه قرآن هر پیغمبری که انقلاب کرد چندین هدف داشت. انبیاء آمدند که انسان‌ها را با سرمایه هایشان آشنا کنند، منظور ثروت مادی نیست. سرمایه های معنوی منظور اس. فطرت، قلب و عقل سرمایه های انسان هستند و باید از این سرمایه ها استفاده کنیم. انبیاءآمده اند که فکر و قلب و عقل انسان ها را بیدار کنند. انبیاء آمده اند تا بهره مندی از این سرمایه ها را به انسان ها نشان دهند. انبیاء یک شعار دارند و آن این است که خدا را بپرستید و از پیروی طاغوت اجتناب کنید. انبیاء الهی آمدند تا برنامه و سبک زندگی، برای زندگی بشر ارائه دهند. انبیاء آمدند تا الگو به دنیا ارائه بدهند، پیغمبر اسلام خودشان الگویی اعظم هستند و بعد از ایشان هم ائمه و معصومین الگوی بشریت هستند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 35:28

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی