display result search
منو
موانع سقوط انسان، جلسه هشتم

موانع سقوط انسان، جلسه هشتم

  • 1 تعداد قطعات
  • 38 دقیقه مدت قطعه
  • 90 دریافت شده
سخنرانی آیت الله حسین مظاهری با موضوع «موانع سقوط انسان»، جلسه هشتم

موضوع «توسّل به اهل‌بیت سلام‌الله‌علیهم»، به عنوان یکی از موانع سقوط است. توسّل، می تواند در بن بست‌ها و هنگامی که زمینه برای سقوط انسان فراهم است، به فریاد او برسد.
اولاً باید توجه داشته باشید که قرآن کریم، توسّل را جداً از ما می خواهد، چنان‌که می‌فرماید:
«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ ابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَةَ»
و پیامبر اکرم«صلّی‌‌الله‌علیه‌وآله‌وسلّم» ¬فرموده‌اند: «وَ نَحْنُ الْوَسِیلَةُ إِلَى اللَّهِ»
یعنی تمسّک به اهل‌بیت«سلام‌الله‌علیهم» موجب رستگاری انسان و استجابت دعای او شده و او را مشمول لطف، عنایت و رحمت خداوند تعالی می‌نماید. قرآن کریم در آیۀ دیگری می فرماید:
«وَ لِلَّهِ الْأَسْماءُ الْحُسْنى‏ فَادْعُوهُ بِها»
به این معنا که پروردگار عالم اسماء مبارکی دارد و آدمیان باید خداوند را با آن اسماء بخوانند تا دعایشان مستجاب شود. امام صادق«سلام‌الله‌علیه» می فرمایند:
«نَحْنُ وَ اللَّهِ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَى»
آن اسماء حسنی در قرآن، ما هستیم. یعنی باید خداوند را به واسطۀ ایشان بخوانیم و در زندگی به آن بزرگواران متوسّل شویم.
در روایات می‌خوانیم که همۀ انبیاء، در وقت گرفتاری، توسّل به اهل‌بیت«سلام‌الله‌علیهم» داشته‌اند. حتی قرآن کریم راجع به حضرت آدم«علیه‌السّلام» می‌فرماید که وقتی مقرّر شد توبه اش قبول شود، جبرئیل آمد و کلماتی به او آموخت. «فَتَلَقَّى آدَمُ مِنْ رَبِّهِ کَلِماتٍ». در روایات آمده است که جبرئیل، نحوۀ توسّل به اهل‌بیت را به او یاد داد و لذا حضرت آدم به اهل‌بیت توسل پیدا کرد، وقتی اسم امام حسین«سلام‌الله‌علیه» را آورد، مضطرب و دل شکسته شد و جبرئیل با خواندن روضۀ شهادت حضرت ابا عبدالله، مصایب کربلا را برای او متذکّر گردید و به همین واسطه، توبۀ او قبول شد.
اگر کشتی حضرت نوح«علیه‌السّلام» و نجات ایشان و اطرافیان از آن سیلاب عجیب و غریب بود، اگر آتش نمرود، برای حضرت ابراهیم«علیه‌السّلام» گلستان شد، اگر حضرت موسی«علیه‌السّلام» توانست پیروز شود و اگر حضرت عیسی«علیه‌السّلام» از دست دشمنان نجات یافت، به واسطۀ توسّل به اهل‌بیت«سلام‌الله‌علیه» بود. از جمله در روایات می‌خوانیم که خداوند برای حضرت موسی روضۀ عطش روز عاشورا را خوانده و حضرت موسی با توسّل، گریه و عزاداری، از گرفتاری‌ها نجات پیدا کرد.
حتی حضرت ابراهیم«علیه‌السّلام» از خداوند خواسته است که او را از شیعیان حضرت علی«سلام‌الله‌علیه» قرار دهد. آن نبیّ گرامی، سیری در عالم ملکوت کرد و دید که انوار اهل‌بیت«سلام‌الله‌علیهم» در عرش خداوند است، اما اطراف انوار چهارده معصوم، انواری نامتناهی وجود دارد. گفت: خدایا! آن نورها چیست؟ پروردگار عالم فرمود: آنان شیعیان علی هستند. حضرت ابراهیم گفت: خدایا! مرا از شیعیان علی قرار بده. آیۀ شریفه می‌فرماید: «وَ إِنَّ مِنْ شیعَتِهِ لَإِبْراهیمَ»
فیض و رحمت پروردگار متعال، به واسطۀ اهل بیت«سلام‌الله‌علیهم»، به بندگان می‌رسد. این موضوع، نظیر برق رسانی نیروگاه برق، به وسایل برقی و روشنایی است. برق از نیروگاه به واسطۀ سیم‌های اصلی و فرعی، به وسایل برقی می‌رسد.
در زیارت جامعه که بنابر فرمایش امام زمان«ارواحنافداه»، زیارت خوبی است، می خوانیم:
«بِکُمْ فَتَحَ اللَّهُ وَ بِکُمْ یَخْتِمُ وَ بِکُمْ یُنَزِّلُ الْغَیْثَ وَ بِکُمْ یُمْسِکُ السَّماءَ أَنْ تَقَعَ عَلَى الْأَرْضِ إِلَّا بِإِذْنِهِ وَ بِکُمْ یُنَفِّسُ الْهَمَّ وَ یَکْشِفُ الضُّرَّ»
به واسطۀ شما نعمت به بندگان می رسد و بلا از مردم رفع می شود. به واسطۀ شما غم و غصه ها رفع می شود و اساساً به واسطۀ شما، عالم پابرجاست. «وَ لَوْ لَا مَا فِی الْأَرْضِ مِنَّا لَسَاخَتِ الْأَرْضُ بِأَهْلِهَا»
در زمان حاضر وجود مقدس امام زمان«ارواحنافداه»، واسطۀ فیض عالم هستند. «بیُمْنِهِ رُزِقَ الْوَری وَ بِوُجوُدِهِ ثَبَتَتِ الْأَرْضُ وَ السَّمَاء»، یعنی نعمت‌های الهی، به واسطۀ وجود مقدس امام زمان به ما می‌رسد.
این حقایق، اسرار تشیّع است و شیعیان وظیفه دارند، به این اسرار که فراوان است، اهمیّت بدهند.
مطلبی که در موضوع توسّل، توجه جدی می‌طلبد، اینکه اگر کسی بخواهد رستگار شود، باید توسل داشته باشد. آدمی به واسطۀ عزاداری‌ و توسّل به امام حسین«سلام‌الله‌علیه» و به واسطۀ زیارت عاشورا، می‌تواند به سعادت برسد و امراض روحی و جسمی خود را با تربت آن حضرت شفا بخشد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 38:40

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    خیلی شفاف وکامل بود تشکر

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی