display result search
منو
شرح بیانیه گام دوم، جلسه هجدهم

شرح بیانیه گام دوم، جلسه هجدهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 14 دقیقه مدت قطعه
  • 173 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سیدمحمدحسین راجی با موضوع "شرح بیانیه گام دوم"، جلسه هجدهم، سال 1397


بعد از اینکه حضرت آقا برکات انقلاب اسلامی را مطرح فرمودند در بحث نیروی انسانی که این انقلاب دارد باز هم روی سخنان شان با جوانان است. آقا می‌فرمایند: «نکته مهمی که باید آینده سازان درنظر داشته باشند این است که در کشوری زندگی می کنند که از نظر ظرفیت های طبیعی و انسانی کم نظیر است.» حضرت آقا شروع به گفتن ظرفیت های کشور می کنند. مسئولین از اینکه بخواهند ظرفیت های کشور را بگویند، معمولا از آن فراری اند. چرا؟چون وقتی ظرفیت های کشور گفته می شود توقع به و جود می آید. «نکته مهمی که باید آینده سازان در نظر داشته باشند این است که در کشوری زندگی می کنند که از نظر ظرفیت های طبیعی و انسانی کم نظیر است و بسیاری از این ظرفیت ها با غفلت دست اندرکاران تا کنون بی استفاده یا کم استفاده مانده است، همت های بلند و انگیزه های جوان و انقلابی خواهند توانست آن ها را فعال و در پیشرفت مادی و معنوی کشور به معنای واقعی جهش ایجاد کنند. مهمترین ظرفیت امیدبخش کشور نیروی انسانی مستعد و کارآمد با زیربنای عمیق و اصیل ایمانی و دینی است. جمعیت زیر 40 سال که بخش مهمی از آن نتیجه موج جمعیتی ایجاد شده در دهه 60 است، فرصت ارزشمندی برای کشور است. 36 میلیون نفر در سنین میانه 15 و 40 سالگی، نزدیک به 14 میلیون نفر دارای تحصیلات عالی، رتبه دوم جهان در دانش آموختگان علوم و مهندسی، انبوه جوانانی که با روحیه انقلابی رشد کرده و آماده تلاش جهادی برای کشورند. و جمع چشمگیر جوانان محقق و اندیشمندی که به آفرینش های علمی و فرهنگی و صنعتی و… اشتغال دارند؛ اینها ثروت عظیمی برای کشور است که هیچ اندوخته مادی با آن مقایسه نمی تواند شد.»

جوانان که در این کشور هستند فرصتی برای کشور محسوب می شوند. حضرت آقا خطابشان با همین جوانان است. همان هایی که سال پیش به آنها نسل سوخته می گفتند. همان هایی که بهشان مهمترین تهدیدهای کشور می گفتند. حضرت آقا می فرمایند: «این نه تنها تهدید نیست بلکه یک فرصت است. ارزش یک کشور است که این همه جوان داشته باشد مخصوصا که جوان ها مؤمن و انقلابی باشند.»

حضرت آقا می فرمایند: «می توانیم از ظرفیت های داخلی استفاده کنیم تا مشکلات حل شود.» ایران با دارا بودن یک درصد جمعیت جهان دارای 7 درصد ذخایر معدنی جهان است. منابع عظیم زیرزمینی، موقعیت استثنایی جغرافیایی میان شرق و غرب و شمال و جنوب، بازار بزرگ ملی، بازار بزرگ منطقه ای، با داشت ن15همسایه که 600 میلیون جمعیت دارد، یعنی فقط کشورهایی که دور ایران هستند 600 میلیون جمعیت است، اگر ما بتوانیم بازار آن ها را به دست بگیریم چقدر پیشرفت می کنیم. «سواحل دریایی طولانی، حاصل خیزی زمین با محصولات متنوع کشاورزی و باغی»

اقتصاد بزرگ و متنوع بخش هایی از ظرفیت های کشور است. بسیاری از ظرفیت ها دست نخورده باقی مانده است، گفته شده است که ایران از نظر ظرفیت های استفاده نشده طبیعی و انسانی رتبه اول جهان را دارد.

در ادامه می فرمایند: «این عیب بزرگ را برطرف کند، بی شک شما جوانان مؤمن و پرتلاش خواهید توانست این عیب بزرگ را برطرف کنید، دهه دوم چشم انداز باید زمان تمرکز بر بهره داری از دستاوردهای گذشته و نیز ظرفیت های استفاده نشده باشد و پیشرفت کشور از جمله در بخش تولید و اقتصاد ملی ارتقا یابد.»


قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 14:42

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی