display result search
منو
ولایت اهلبیت (ع)، راه نجات از ظلمات، جلسه هشتم

ولایت اهلبیت (ع)، راه نجات از ظلمات، جلسه هشتم

  • 1 تعداد قطعات
  • 39 دقیقه مدت قطعه
  • 31 دریافت شده
سخنرانی از آیت الله حسین انصاریان با موضوع «ولایت اهلبیت (ع)، راه نجات از ظلمات»، جلسه هشتم، سال 1400

عبادت به معنای جامع آن، معدن است. اگر مرد و زنی به این معدن اتصال پیدا کند و در کنار این معدن دست به تزکیه نفس بزند، سرمایه عظیمی که از این معدن به دست می آورد طبق قرآن چند چیز است. بهشت، رضوان، مغفرت و رحمت.
تمام یکصد و بیست و چهار هزار پیامبر الهی مردم را با یک دنیا محبت و عاطفه به عبادت خدا دعوت، و در کنار آن به تقوا و از گناهان حفظ کردن توصیه کرده اند که مبادا آتش معصیت ها عبادات را از بین ببرد.
همچنین مردم را دعوت کردند از معلمی مانند رسول خدا تبعیت و اطاعت کنند. این دعوت همه انبیا است. «أَنِ ٱعۡبُدُواْ ٱللَّهَ وَٱتَّقُوهُ وَأَطِیعُونِ» خدا را بپرستید و از او پروا کنید و از من اطاعت نمایید . این سه حقیقت ضامن تأمین خیر دنیا و آخرت انسان است و فراموش کردنی هم نیست.
عبادت جامع یعنی هر حرکتی برای خدا، چه حرکات باطن مانند مهر و محبت، اعتقاد درست، اخلاق حسنه و... و اعمال بدنی مانند نماز و روزه و حج و... و اعمال مالی مانند خمس و زکات و صدقه و قربانی و... و عبادت حقوقی یعنی رعایت آنچه خدا از پدر و مادر، زن و بچه، همسایگان، مردم جامعه بر عهده ما قرار داده است. این یعنی عبادت جامع و کامل.
بالاترین عبادات در میان این عبادت ها چیست؟ این را از قول وجود مبارک امام باقر علیه السلام به نقل یکی از شخصیت های روایی بزرگ شیعه یعنی زراره بن اعین بیان می شود. امام صادق علیه السلام می فرماید پدرم حضرت باقر علیه السلام در دنیا و آخرت چهار رفیق دارد که از اینها نه در دنیا و نه در آخرت جدا نمی شود. زراره بن اعین، محمد بن مسلم، ابراهیم لیثی، جابر بن یزید جعفی
در این روایت امام به زراره می فرماید برترین عبادت در این عالم دو چیز است. پاک نگاه داشتن شکم از حرام مالی، پاک نگاه داشتن عضو شهوانی از حرام شهوانی.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 39:09

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی