display result search
منو
جنگ روایتها، جلسه هفدهم

جنگ روایتها، جلسه هفدهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 48 دقیقه مدت قطعه
  • 99 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام والمسلمین حامد کاشانی با موضوع «جنگ روایتها»، جلسه هفدهم، سال 1399

بی دینی برای سقوط کافی است ولی دینداری صرف فقط برای نجات کافی نیست. دینداری باید با یک معیار و محک و ترازی سنجیده شود تا نجات بخش باشد. و اگر این معیار و محک به درستی شناخته شود، وحدت و وفاق ایجاد می شود وگرنه تفرقه همه جا را پر می کند.

موضوع فاطمیه رکن مهم اعتقاد ماست. فاطمیه تاریخ مصرف ندارد. به هویت و شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها به صورت لحظه به لحظه آسیب زده می شود. چرا؟ چون مادامی که صدیقه طاهره همانی باشد که بوده است، عرصه را برای دیگران تنگ می کند. لذا هم از جهت حسادت و هم از جهت رقابت و هم برای حفظ کیان سلطنت خود در مسائل فکری باید حضرت زهرا را مورد هجوم قرار بدهند.

ما که حضرت زهرا سلام الله علیها را نمی توانیم بشناسیم. اما همین قدر که در ذهن ما از شخصیت اوست، چرا حضرت محبوب جهان اسلام نیست؟ توقع این بود که حضرت مصدر و مرجع اخلاق و احکام و عقاید مسلمین باشد. چرا اینگونه نیست؟ عمده مسلمین حضرت زهرا سلام الله علیها را دوست دارند اما حضرت زهرا از این فراتر نرفته که بشود فکر و عقاید و سبک و شیوه زندگی خودمان را از ایشان بگیرم.

حضرت زهرا سلام الله علیها جزء کسانی است که آیه تطهیر در مورد آنها نازل شده است. روایت می فرماید: "کانَت اِذا دَخَلَت عَلَیهِ رَحَّبَ بِها". بعد میگوید وقتی جناب فاطمه (سلام‌الله علیها) وارد بر منزل پیغمبر میشد، حضرت ترحیب میکردند، [یعنی] خوشامد میگفتند. "وَ قَبَّل یَدَیها" پیغمبر دست مبارک فاطمه‌ی زهرا را میبوسید. "وَ اَجلَسَها فی مَجلِسِه" او را در جای خودش می‌نشاند. احترامی که پیغمبر برای این دختر، این بانوی بزرگِ همه‌ی دورانهای بشر قائل بوده، در این حد است.

چرا این فاطمه در عقاید مسلمین جایگاهی ندارد؟ چون این فاطمه را به گونه ای تخریب کرده اند که جذابیتی ندارد. هزار و چهارصد سال است این حمله و تخریب شخصیت در حال انجام است و ما آسوده و آرام و بی توجه ایستاده ایم. چرا در جهان اسلام دین کسی تکان نمی خورد؟ به جای اینکه دین را از حضرت زهرا بگیرند، دین را از عبدالله بن عمر گرفته اند که پای حجاج را بوسید.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 48:23

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی