display result search
منو
خطابات قرآن به مومنین - جلسه دهم

خطابات قرآن به مومنین - جلسه دهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 31 دقیقه مدت قطعه
  • 674 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی با عنوان "خطابات قرآن به مومنین"، جلسه دهم، مسجد اعظم قم، سال 1398

بحث خطابات متفاوت قرآنی را داشتیم که گاهی خطاب به گروه خاصی است؛ مثلا خطابِ به مؤمنین یا به کفار است. در قرآن کریم نزدیک به 60 بار فرمانِ به تقوا داریم و بعد از هر بار فرمانِ به تقوا، دستورالعمل خاصی وجود دارد و معلوم می شود که تقوا یک امر کلی نیست. آیات بسیاری در قرآن اشاره به تقوا می کند و به عنوان نمونه یکی از آیات را محور بحث قرار می دهیم.

سوره مبارکه نساء آیه 1 مورد بحث است که دو فرمانِ به تقوا در یک آیه آمده است و ما هدفمان بحث راجع به فرمان تقوای دومی است. مفسرین فرموده اند که به دلیل عظمت مسئله ارحام، خداوند فرمان تقوای خودش را در کنار صله رحمِ خویشاوندان و ارحام قرار داده است. در روایات داریم که از امام صادق (ع) در مورد آیه اول سوره نساء سوال شد که منظور از «ارحام» در این آیه چیست؟ حضرت فرمودند: «منظور خویشاوندانِ مردم هستند. خداوند امر به صله ارحام کرده است و آن را عظمت بخشیده است. آیا نمی بینید که خداوند در کنار تقوای خودش تقوای ارحام را آورده است.» همچنین در سوره مبارکه نحل آیه 90 خداوند می فرماید: «خداوند به شما فرمان مى دهد تا براى پدید آمدن جامعه اى صالح، با مردم به عدل و داد رفتار کنید و به آنان نیکى کنید و حق خویشاوند را به او بپردازید.»

*روایاتی راجع به صله رحم*

در مجموع، آیات و روایات در مورد صله رحم بسیارزیاد است و علامه مجلسی 110 حدیث و کلینی 30 روایت در مورد صله رحم ذکر کرده اند.

1. امام صادق (ع) از پدر بزرگوارشان امام باقر(ع) نقل کردند: «با کسانی که با ارحام خودشان ارتباطی ندارند و قطع رابطه کرده اند رفت و آمد نکنید.»

2. در روایات داریم که خداوند متعال در ابتدای ماه رمضان همه را می آمرزد؛ ولی کسی را که قطع رحم کرده است نمی بخشد. امام سجاد (ع ) فرمودند: «خداوند در چند آیه از قرآن، قاطعِ رحم را لعنت کرده است: یکی در آیه 22 سوره محمد و دیگری در آیه 25 سوره رعد.

3. از امام صادق (ع) در روایات داریم که فرمودند: «عده ای فاجر و فاسق هستند؛ اما اهل صله رحم هستند و به همین دلیل خداوند به مال و ثروتشان برکت می دهد.» اگر کسی گناه کرد و پشیمان شد، خداوند می بخشد؛ رحمت خدا همین است اما حق الناس را خدا نمی بخشد. خداوند بعضی کارهای خیر را می پذیرد - ولو اینکه فرد کافر باشد. خداوند تفضلاً به این کفار اجر و پاداش می دهد.

4. یک حدیث دیگر از امام صادق (ع) داریم که فرمودند: «من دوست دارم خداوند ببیند من به خاطر خویشاوندم خودم را کوچک کردم.»

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 31:32

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی