display result search
منو
خطابات قرآن به مومنین - جلسه نهم

خطابات قرآن به مومنین - جلسه نهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 34 دقیقه مدت قطعه
  • 521 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی با عنوان "خطابات قرآن به مومنین"، جلسه نهم، مسجد اعظم قم، سال 1398

بحث ما خطابات متفاوت قرآن کریم و در رابطه با انفاق است. واژه انفاق نزدیک به 70 بار واژه انفاق و مشتقاتش در قرآن آمده است و در روایات هم بر انفاق بسیار تاکید شده است. در سوره مبارکه بقره آیه 273 می گوئیم که به چه کسانی باید انفاق کنیم و صدقه بدهیم. بایستی انفاق کنیم به فقیری که صورتش را با سیلی سرخ می کند و آبرومندانه زندگی می کند و به دیگران رو نمی زند و مردم که می بینند گمان می کنند وضعش خوب است. در روایت داریم که از امام صادق (ع) پرسیدند: «صدقه را به چه کسی بدهیم؟ آیا به آنهایی بدهیم که به ما در کوچه و خیابان مراجعه می کنند؟» امام فرمودند: «نه به اینها ندهید و به خویشاوندان نیازمند خود بدهید.»

صدقه اقسام دارد و در روایات داریم که رسول خدا (ص) فرمودند: «هر مسلمانی هر روز باید صدقه بدهد.» مسلمانان گفتند: «پول نداریم هرروز صدقه بدهیم.» حضرت یازده مورد را نام بردند که می توانند صدقه بدهند: 1. راهی را برای کسی باز کردن 2. راهنمایی کسی که نیاز به راهنمایی دارد 3. عیادت از بیمار4. امر به معروف 5. نهی از منکر 6. جواب سلام دیگران را دادن 7.هر قدمی که برای نماز برداشته می شود. 8. فرد ضعیفی را کمک کردن 9. آموزش دادن به دیگران 10. گره گشایی از کار دیگران با زبان یا دفاع از مظلوم 11. حُسن خُلق با مردم

مطلب سوم اینکه حتی کسانی که در فقر به سر می برند هم از هر آنچه که خدا به آنها داده صدقه بدهند. امیرالمؤمنین (ع) در حدیثی می فرمایند: «وقتی فقیر شدید با صدقه دادن با خدا معامله کنید.» پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «از حقایق ایمان صدقه دادن در روز تنگدستی است و هرچه می توانید صدقه دهید و حتی در صدقه دادن اسراف کنید.» امام صادق (ع) فرمودند: «اگر ثواب کار خیر بر هفتاد دست تقسیم شود، خدا به همه آنها اجر و پاداش می دهد.» مهم تر از صدقه دادن این است که شخص فقیر را بی نیازش کنیم. امیرالمؤمنین (ع) در غررالحکم می فرماید: «بهترین برادرِ تو کسی است که با تو مواسات کند و بهتر از آن کسی است که تو را به خود کفایی برساند و بی نیازت کند.» انفاق و صدقه را خدا می پذیرد ولو اینکه فردِ صدقه دهنده کافر باشد واز تفضلش به این ها پاداش می‌دهد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 34:36

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی