display result search
منو
خطابات قرآن به مومنین - جلسه هفتم

خطابات قرآن به مومنین - جلسه هفتم

  • 1 تعداد قطعات
  • 33 دقیقه مدت قطعه
  • 574 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین حسینی قمی با عنوان "خطابات قرآن به مومنین"، جلسه هفتم، مسجد اعظم قم، سال 1398

در قرآن کریم خطابات متفاوتی داریم و بحث ما روی خطابات «یاایهاالذین آمنوا» هست و این تعبیر89 بار در قرآن آمده است.

در مورد آیاتی که در باب انفاق سفارش می کنند بحث کردیم. در آیه 214 سوره بقره از پیامبر (ص) سوال کردند حالا که بناست انفاق کنند چه چیزی را در راه خدا انفاق کنند؟ بعضی ها تصور کردند پاسخی که در آیه آمده با سؤال هماهنگ نیست - ولی اینگونه نیست. آیه می فرماید: هر خیری را که می توانید انفاق کنید. انفاق صرفِ مسائل مالی نیست و اگر شخصی علمی یا هنری دارد می تواند آن را انفاق کند و «خیر» شامل همه چیز می شود: خیر معنوی، مادی، علمی و... در روایت داریم «کل معروف صدقه» یعنی هر کار خیری شما انجام دهید صدقه است.

قرآن کریم پنج دسته را جهت انفاق معرفی می کند: والدین مقدمِ بر همه است. دوم نزدیکان و ارحام هستند؛ یعنی کسانی که بستگانِ نسبی هستند. سوم یتیمان، چهارم مسکین ها و فقرا و پنجم افرادی هستند که در راه مانده اند. امام صادق (ع) فرمودند: «انفاق را از آنهایی شروع کن که عائله شان به گردن توست؛ آن ها مقدم تر هستند.» رسول خدا ( ص) فرمودند: «بهترین صدقه آن است که به ارحام و خویشاوندانی برسد که با تو بد هستند.»

آیه 75 و 76 سوره مبارکه توبه می فرماید: بعضی ها با خدا عهد می بندند و از خداوند می خواهند که او از فضل خودش به آنان بدهد تا اینکه در راه او صدقه دهند؛ ولی وقتی خداوند به آنها ثروت می دهد، عهدشان را فراموش می کنند و از آن سرپیچی می کنند. آیه 180 سوره آل عمران می فرماید: «آنها که بخل می‏ورزند، و آنچه را خدا از فضل خویش به آنان داده، انفاق نمی‏کنند، گمان نکنند این کار به سود آنها است؛ بلکه برای آنها شر است؛ بزودی در روز قیامت آنچه را درباره آنان بخل ورزیدند همانند طوقی به گردن آنها می‏افکنند. و میراث آسمانها و زمین، از آن خداست؛ و خداوند، از آنچه انجام می‏دهید، آگاه است.» قرآن کریم در آیه 6 سوره فصلت می فرماید: وای بر مشرکین! آن ها کسانی هستند که زکات پرداخت نمی کنند.»

در روایات حدیثی از پیامبر اکرم (ص) داریم که می فرمایند: «هیچ چیزی مانند بُخل اسلام را نابود نمی کند.» همچنین در روایت داریم که پیامبر (ص) از بخل به خداوند پناه می برده است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 33:06

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی