display result search
منو
شرح زیارت رجبیه، جلسه اول

شرح زیارت رجبیه، جلسه اول

  • 1 تعداد قطعات
  • 46 دقیقه مدت قطعه
  • 41 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سیدحسن علوی با موضوع «شرح زیارت رجبیه»، جلسه اول، سال 1397

زیارت رجبیه از نظر سند، از جانب امام زمان(عج) وارد شده است. اولین فقره این زیارت «الحمدلله» است.
کامل ترین ذکر در میان اذکار، ذکر «الحمدلله» است. نهایت حمد خداوند این است انسان جز خودش، مانع دیگری نبیند. هر چه دارد را از خدا بداند و هیچ قابلیت و استحقاقی برای خودش قائل نباشد‌، و همه نقص‌ها را از جانب خود ببیند.
هیچ گناهی بالاتر از ناسپاسی نیست. حقیقت حمد این است که بدانید نعمت را چه کسی به شما داده است. هر وقت نعمت خدا را دیدید و شکر آن را به جا آوردید، این نعمت، حقیقتا لطف خدا بوده است. «نِعمَةٌ لا تُشکَرُ کَسَیِّئةٍ لا تُغفَرُ» نعمتی که شکر نشود، بلاست و گناهی نابخشودنی.
از رجب در روایات به عنوان ماه خدا نام برده شده و در بعضی روایات دیگر به عنوان ماه مخصوص امیرالمومنین(ع) ذکر شده است. رجب بابی برای ماه رمضان است و اعمال حسنه و اثرات آن در این ماه مضاعف است.
در روز قیامت چند دسته از افراد را جدا می‌کنند. یک دسته اصحاب ماه رجب هستند که در روایت آمده است که از بطن عرش ندا می‌آید که «أَیْنَ الرَّجَبِیُّونَ» این تعبیر بسیار عجیب روایت از بطن عرش یعنی نه جبرئیل است که ندا می‌دهد، نه میکائیل. بلکه خود خدا است که ندا می‌دهد.
فلسفه اعمال این ماه قوی کردن ارتباط با خداست و این ارتباط با خداست که انسان را در فتنه‌ها حفظ می‌کند. در این ماه اعمال کم با طهارت قبول می‌شود و طهارت با دوری از گناه و پاک بودن به دست می‌آید.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 46:40

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    عالی بود

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی