display result search
منو
عوامل سقوط انسان، جلسه دوازدهم

عوامل سقوط انسان، جلسه دوازدهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 44 دقیقه مدت قطعه
  • 17 دریافت شده
سخنرانی آیت الله حسین مظاهری با موضوع «عوامل سقوط انسان»، جلسه دوازدهم

یکی از مهم‌ترین عوامل سقوط انسان، شیطان است که قرآن شریف او را دشمن سرسخت آدمی و همراهی با او را موجب سقوط و موجب خسران دنیا و آخرت بر می‌شمرد. «انّ الشیطان لکم عدوٌ مبین»
شیطان به واسطۀ رذائل خودش سقوط کرد، ولی سقوط خود را ناشی از وجود حضرت آدم دانست. به همین جهت با او و اولاد او به دشمنی پرداخت و تا قیامت در صدد سقوط آنان است.
طبق آیات قرآن کریم، شیطان پس از آن که از درگاه خداوند متعال رانده شد، چند مرتبه با خداوند اعلام جنگ کرد. از جمله، به خداوند گفت:
«قالَ فَبِما أَغْوَیْتَنی‏ لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِراطَکَ الْمُسْتَقیم‏ ثُمَّ لَآتِیَنَّهُمْ مِنْ بَیْنِ أَیْدیهِمْ وَ مِنْ خَلْفِهِمْ وَ عَنْ أَیْمانِهِمْ وَ عَنْ شَمائِلِهِمْ وَ لا تَجِدُ أَکْثَرَهُمْ شاکِرین»
گفت: «پس به سبب آن که مرا به بیراهه افکندى، من هم براى فریفتن آنان حتماً بر سر راه راست تو خواهم نشست، آن گاه از پیش رو و از پشت سرشان و از طرف راست و از طرف چپشان بر آنها مى‏تازم، و بیش‌ترشان را شکرگزار نخواهى یافت.»
امام باقر«سلام‌الله‌علیه» در ذیل این آیۀ شریفه می‌فرمایند: «این که می‌گوید: از پیش رو می‌آیم، یعنی از راه آخرت که به آنها می‌گوید: نه بهشتى است، نه دوزخى و نه رستاخیزى. امّا از پشت سر این است که، یعنی از راه دنیایشان آنان را به گردآوری مال وا می‌دارد و فرمان می‌دهد مالى را در راه صلۀ رحم صرف نکنند، و از آن حق کسی را ندهند و هزینۀ فرزندان خود را نپردازند و از نابود شدن مال، آنها را می‌ترساند. امّا از سمت راست، یعنی از راه دین آنها که اگر در گمراهى باشند، آن را برای ایشان زینت می‌بخشد و خوش‌نما می‌سازد، و اگر بر راه حقّند، می‌کوشد تا آنان را از آن بیرون برد. امّا از سمت چپ، یعنی از راه لذّت‌ها و شهوات، آنان را می‌فریبد.»
بر این اساس، شیطان از هر راهی که بتواند آدمیان را فریب داده و منجر به سقوط آنان می‌شود. گاهی با غفلت از آخرت، گاهی با دنیاپرستی، گاهی از راه گناه و گاهی نیز از راه عبادت بندگان خدا را می‌فریبد. مثلاً عبادت‌های خرافی را تحمیل می کند و نیکو جلوه می‌دهد یا واجبات را کمرنگ و مستحبّات را پررنگ جلوه می دهد و مردم را هنگام انجام فرائض و واجبات، به انجام اعمال استحبابی تشویق می‌نماید و بدتر این‌که در اثر مکر شیطان، ریا و تظاهر در اعمال مردم زیاد می شود.
قرآن کریم با چندین تأکید می‌فرماید که شیطان با همۀ زرنگی و بدجنسی‌اش، قدرت انحراف کسی که زیر پرچم خداوند باشد را ندارد. پس چه کسی را منحرف می‌کند؟ آنکه زیر پرچم شیطان است و از او حرف شنوی دارد.
«انَّهُ لَیْسَ لَهُ سُلْطانٌ عَلَى الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَلى‏ رَبِّهِمْ یَتَوَکَّلُونَ، انَّما سُلْطانُهُ عَلَى الَّذِینَ یَتَوَلَّوْنَهُ»
بنابراین انسان باید خودش را به خداوند سبحان بسپارد و زیر پرچم ذات بازی تعالی پناه بگیرد تا از شرّ شیطان در امان بماند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 44:01

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی