display result search
منو
بررسی علت تفاوت نگاه سیدالشهداء (ع) با سایر اصحاب رسول خدا (ص)، جلسه اول

بررسی علت تفاوت نگاه سیدالشهداء (ع) با سایر اصحاب رسول خدا (ص)، جلسه اول

  • 1 تعداد قطعات
  • 61 دقیقه مدت قطعه
  • 66 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام و المسلمین حامد کاشانی با موضوع «بررسی علت تفاوت نگاه سیدالشهداء (ع) با سایر اصحاب رسول خدا (ص)»، جلسه اول، سال 1400

انسان های سرمایه دار بالا و پایین روزگار زیاد تو زندگی آنها تغییر ایجاد نمی کنه، تورم هم که باشه، هرچه خریداری کرده باشند، چند برابر گران می شود و سود می کنند. بخش از اوقات معنوی طول سال هم برای سرمایه دارها و اولیای خاص الهی است. سحر هر شب برای کسانی است که امام زمان علیه السلام به آنها اذن می دهد تا با او سخن بگویند و مناجات کنند و نماز شب بخوانند. انسان های ورشکسته در این ایام رشد و کمالی ندارند. اینکه تو این روزگار غفلت زده کسی بلند شود و با خدا مناجات کند، کار هر کسی نیست. یک موسمی در سال هست که ورشکسته ها و بیچاره ها هم امیدواری به بلند شدن و رشد و نمو پیدا می کنند و این یکی از ویژگی های ماه محرم است که با تمام ماه های دیگر فرق دارد «یا رحمة الله الواسعة و یا باب نجاة الاُمّة». اصلا باب معرفتی در این ماه عجیب است.
امام صادق علیه السلام فرمود: «هر قطره اشکی که چشمان شما جاری می شود خبر آن به مادر ما می رسد.»
دین ما دین کیفی است نه دین کمی. امیرالمومنین علیه السلام فرمود در روز قیامت کسانی را می بینی که در پرونده آنها نوشته شده رزمندگی در محضر امیرمومنان در جمل، در حالی که هزار سال بعد به دنیا آمده اند.در ماه محرم وارد به یک سفره ای شده ایم که اگر سیدالشهدا علیه السلام نظر کند، در لحظه، انسان ها را زیر و رو می کند. و واقعا اگر کسی به دنبال عزاداری برای یک مرده تمام شده است، حیف است در این شرایط حساس و خطرناک کرونایی عمر خود را تلف و به خطر بیندازد. باید فرصت را غنیمت شمرد.

ائمه ما یک ویژگی هایی داشتند که باطنی و ملکوتی و عطیه الهی است و قابل گرفتن نیست. با یک نگاه زیر و رو می کنند. دل ما که دست خود ما نیست. اگر محبتی در دل ما هست، اراده آنهاست و باید مواظب این محبت باشیم. دو تا اتفاق شبیه به هم در تاریخ هست کهموضوع بحث ماست. وقتی امیرالمونین علیه السلام را خانه نشین کردن دقیقا چه کاری انجام دادند. مثلا علم امام را گرفتند؟ گنج عالم را گرفتند؟ نه، حکومت را گرفتند. حکومت مهم است. حکومت در دیندار کردن و بی دین کردن مردم مهم است. همه تلاش صدیقه طاهره این بود که این شیوه حکومت نه، و آن شیوه حکومت که معصوم بالا سر آن است بله. وگرنه نتوانستند شخصیت علمی و ملکوتی و... امام را بگیرند. حکومت غصب شده که باعث به وسط آمدن و شهادت حضرت فاطمه سلام الله علیها شده است. پنجاه سال بعد هم که خبر آمد یزید شده حاکم یعنی چه؟ یعنی علم امام حسین علیه السلام آسیب دیده است؟ قرب امام به خدا لطمه خورده و...؟ ولی این عبارت را ملاحظه بفرمایید. دیگر باید با اسلام خداحافظی کرد اگر حاکمی مثل یزید حکومت داشته باشد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 61:02

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی