display result search
منو
آثار و برکات بعثت پیامبر اسلام (ص)

آثار و برکات بعثت پیامبر اسلام (ص)

  • 1 تعداد قطعات
  • 37 دقیقه مدت قطعه
  • 42 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین شریعتی تبار با عنوان "آثار و برکات بعثت پیامبر اسلام (ص)"، سال 1397

به شکرانه این نعمت بزرگ یعنی بعثت پیامبر اسلام (ص) لازم است که ما با آثار و برکات و سیره پیامبر و بعثتش آشنا شویم و اهداف بعثت پیامبر را در زندگی خودمان پیاده کنیم. در آیه شریفه قرآن می فرماید که خداوند بر جامعه انسانی - به خصوص بر جامعه مؤمنین که پیام بعثت را شنیدند و دعوت پیامبر را لبیک گفتند - منت نهاده است و منت به معنای نعمت سنگین است و یک نعمت بسیار عظیمی که اگر انسان بخواهد شکرش را به جا آورد، باید تلاش بسیار کند. و آن نعمت سنگین که خداوند بر مؤمنین منت نهاده است همان نعمت بعثت پیامبر اسلام است.

خداوند یک پیامبری از میان خود مردم و از جنس خودشان برگزید. این پیامبر با این مردم حشر و نشر داشت و همه او را می شناختند و همه اصل و نسب او را می دانستند و با امانتداری، عدالت و انصاف، او را می شناختند. همه این خصوصیات حتی قبل از اینکه به پیامبری مبعوث شود در وجود پیامبر بود.

زمانیکه قرار شد پیامبر از مکه به مدینه هجرت کنند به امام علی (ع) فرمودند: لباس مرا بپوش و در خانه من و در بستر من بخواب؛ چون قرار است عده ای مرا در بستر به قتل برسانند. امام علی (ع) پذیرفتند.

پیام پیامبر ما توحید است و اگر انسان معنی کلمه توحید را بفهمد تمام مشکلات مادی و معنوی جامعه اسلامی در پرتو همین توحید حل می شود. علت جاهلیتی که امروزه گریبانگیر جامعه بشری است همین عدم درک درست معنی توحید است. خداوند فرموده که اگر جامعه اسلامی در سنگر توحید قرار بگیرد، از عذاب در امان است. امام رضا (ع) فرمودند: شرط توحید، ولایت است. یک جامعه توحیدی تن به ولایت طاغوت نمی دهد و کسی ولایتمدار است که زیر پرچم ائمه (ع) باشد و در استمرار همین خط در زمان غیبت هم زیر پرچم نائب امام زمان باشد. بعثت پیامبر صرفاً یک جریان تاریخی نیست بلکه حلال و حرام پیامبر تا قیامت هست و پیامبر خاتم النبیین است و دینش آخرین دین خداست و قرآنش جاودانه و ماندگار است.

پیامبر ما می فرماید: امت من می دانید کدام یک از شما در قیامت به من نزدیک تر هستید؟ آن کسی است که در دنیا صادق ترینِ در گفتار و عمل باشد و امانت دارترین باشد و وفای به عهد و پیمان داشته باشد و آن کسی که خوش اخلاق باشد و مردم دارتر باشد. پیامبر اسلام هم این چنین بودند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 37:43

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی