display result search
منو
توجه حضرت زهرا (سلام الله علیها) به تربیت فرزندان

توجه حضرت زهرا (سلام الله علیها) به تربیت فرزندان

  • 1 تعداد قطعات
  • 35 دقیقه مدت قطعه
  • 614 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکتر ناصر رفیعی با موضوع توجه حضرت زهرا (سلام الله علیها) به تربیت فرزندان

«حانیه» یکی از اسمای حضرت زهرا (س) است که به معنای مهربان با همسر و فرزندان به کار می رود. اسلام به تربیت فرزندان اهمیت بسیار داده است و خدا به پدر ومادر و فرزند قسم یاد کرده است. دعا برای فرزندان در دین ذکر شده و به گفته ی قرآن انسان وقتی به سن چهل سالگی رسید باید چند دعا کند .
1. توفیق شکر نعمت
2. شکر نعمت هایی که به پدر و مادر عطا شده است.
3. توفیق برای انجام امور نیک
4. بقای نسل از صالحان
گاهی گناه و ثواب فرزندان و نسل بعدی در انسان بعد از مرگ اثر می گذارد. ماجرای همراهی موسی و خضر و ماجرای ترمیم دیوار یتیمانی که پدرشان از صالحان بوده نمونه ای روشن بر این موضوع است.
زهرا (س) نمونه ی کاملی از یک مادر بود. ایشان مانند هر زنی در فرزندآوری مانند مجاهدی در راه خداوند بود و همواره برای فرزندانش اشعاری می خواند که درس دین و زندگی بود. نکات اخلاقی بسیاری با خواندن شعر به فرزندانش منتقل می شد و اموری چون دفاع از حق، بندگی و عدم همنشینی با بدان دراین اشعار بیان می شد.
یکی از نمونه های تربیت درست فاطمه (س) این بود که فرزندان را در همان سنین کودکی به مسجد می فرستاد و آنها می خواست تا با گوش کردن به سخنان رسول خدا (ص) خلاصه ی آنچه را فهمیده اند برای مادر بازگو کنند. این کار علاوه بر تقویت حافظه موجب مأنوس شدن بچه ها با مسجد، تعلیم و تربیت، خجالتی نبودن و سخنوری را به فرزندان می آموخت .

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 35:49

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی