display result search
منو
اهمیت احیاء غدیر

اهمیت احیاء غدیر

  • 1 تعداد قطعات
  • 41 دقیقه مدت قطعه
  • 86 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید حسین حسینی قمی با موضوع «اهمیت احیاء غدیر»، سال 1401

خدا مرحوم آیت الله احمدی میانجی را رحمت کند، می فرمودند که یک عرب بادیه نشینی و بیابانگردی کنار ضریح امیرالمؤمنان (س) آمده بود یک جوری صحبت می کرد که بقیه می گفتند که ادب سخن گفتن را رعایت کن، این چه جور حرف زدن است، این به اینها گفت که خلی خلی، بویی هذا، پدرم است هر جور بخواهم با او حرف می زنم. واقع همین است، مگر رسول خدا نفرمود أَنَا وَ عَلِیٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّة، من و امیرالمؤمنین پدر این امت هستیم.
اهل بیت علیهم السلام فرمودند که یَفْرَحُونَ لِفَرَحِنَا شیعیان ما در شادی ما شاد هستند. گذشته از شهادت امام باقر و حضرت مسلم (س) که این دهه اول می گذرد و تمام می شود بعد از عید قربان تمام مناسبت های شادی اهل بیت (ع) است. اگر یَفْرَحُونَ لِفَرَحِنَا است ما نباید برنامه های شاد داشته باشیم. یک سنت هایی که در گذشته بوده است. بد نیست که من یک آدرسی خدمت عزیزان بدهم. این کتاب الکامل فی التاریخ را ببینید. الکامل فی التاریخ که مال دیروز و پریروز نیست، مال 1000 سال پیش است. عزیزان نگاه کنند الکامل فی التاریخ دارد، البدایه و النهایه ابن اثیر اینها همه نقل کردند، سال 352 هجری قمری الان ما سال هزار و چهارصد و خرده ای هستیم، یعنی هزار و صد سال پیش در حکومت آل بویه روز غدیر را تعطیل رسمی می کردند، جشن عمومی می گرفتند، آذین بندی می کردند، به زیارت مشاهد مشرفه می رفتند، قربانی می کردند، یعنی چیزی که ما هزار سال پیش، بیش از هزار سال پیش شیعه انجام می داده است و غدیر را با عظمت برگزار می کرده است الان متأسفانه داریم ضعیف عمل می کنیم.
اگر ما کوتاهی کنیم ارزش های دینی خود را از دست می دهیم. این قصه معروف است. یکی از علمای شیعه می گوید از ایشان سوال کردند، یک کسی گفته بود آقا شما شیعیان می گویید سیدالشهداء به شهادت رسیده است، درست هم هست. عاشورا شما در حسینیه ها، خانه ها و مساجد خود بنشینید و عزاداری کنید. برای چه علم و کتل و پرچم و طبل و شیپور و کوچه و بازار و خیابان و داد و فریاد، چرا این جوری انجام می دهید؟ بنشینید یک جا و عزاداری کنید. چه جواب خوبی داده بود. فرموده بود چون ما در غدیر این کار را نکردیم علم و کتل و طبل و شیپور و دسته جات شادی و اینها نگرفتیم به مرور زمان شما غدیر را از کار انداختید.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 41:31

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی