display result search
منو
زود رنجی و زود جوش آوردن

زود رنجی و زود جوش آوردن

  • 3 تعداد قطعات
  • 44 دقیقه مدت قطعه
  • 54 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام محمد برمایی با موضوع «زود رنجی و زود جوش آوردن»، سال 1400

ماه شعبان ماه ناز کردن بنده برای خدا است و اگر این تکنیک را بلد باشیم می‌توانیم خیلی از حاجت‌های خود را هم از خدا بگیریم.
ما بلد نیستیم که چگونه حاجت های خود را از خدا بخواهیم. گاهی به گونه ای حاجت خود را از خدا می خواهیم که طلبکارانه است ولی اگربه مناجات شعبانیه نگاه کنیم می بینیم که به ما یاد داده اند که اگر چیزی را از خدا می خواهیم باید با ناز کردن و اعتراف به کاستی‌های خودمان باشد.
در روابط خانوادگی هم ناز کردن گره گشا است. زود رنجی یک خطای رفتاری است و به معنی ناز کردن نیست و افرادی که زود رنج هستند بلد نیستند ناز بکشند بنابراین طرف مقابل نمی تواند درد دل خود را با این افراد بگوید.
برخی اخلاقیات مانع ارتباط عاطفی خوب ما با افراد خانواده است. زود رنجی و زود جوش آوردن از جمله هیجانات منفی هستند که باید سعی کنیم آن را در خود از بین ببریم تا ظرفیت ناز کردن دیگران را داشته باشیم و از خطای طرف مقابل خود بگذریم.
امیرالمؤمنین(ع) می فرمایند هر کسی بتواند خود را از چهار چیز بازدارد سزاوار آن است که هرگز ناخوشآیندی نبیند؛ اول عجله و شتاب، دوم لجاجت، سوم خود بزرگ بینی و خود شیفتگی و چهارم سستی و تنبلی نسبت به اولویت های زندگی است. کنار گذاشتن رفتارهای ناپسند رشد انسان را به دنبال دارد.
هیچ مسأله ای مهم‌تر از مسأله خانواده نیست. حتی در مسأله اقتصادی که به مشکلاتی برخورده‌ایم. دغدغه این را داریم که ازدواج ها به تأخیر افتاده و یا مرد دغدغه رفاه خانواده اش را دارد. این نشان می دهد که از موضوع خانواده در ایران موضوع مهمتری نداریم و باید سعی کنیم که روابط خانوادگی خود را بهتر کنیم.
باید اولویت اول خود را روی خانواده بگذاریم. زشت ترین و بدترین حرف یک بنده و انسان این است که بگوید من همینی هستم که هستم زیرا انسان می تواند ارتقاء پیدا کند و اخلاقش بهتر شود و برای این کار باید اخلاقیات منفی را از وجود خود برطرف کنیم.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی