display result search
منو
غفلت از نفاق و نفوذ، چالش‌های بی‌شمار

غفلت از نفاق و نفوذ، چالش‌های بی‌شمار

  • 1 تعداد قطعات
  • 46 دقیقه مدت قطعه
  • 91 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علیرضا صادقی واعظ با موضوع «غفلت از نفاق و نفوذ، چالش‌های بی‌شمار»، سال 1401

زهرای مرضیه سلام‌الله‌علیها در عمر کوتاه و پرثمرشان به تمام کمالات و عظمت انبیای الهی قرون مختلف دست یافتند و در همین بازه اندک و عمر کوتاه آن را تجلی ساختند و به‌عنوان سید نساء العالمین، کوثر الهی معرفی شدند.
فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها بر تمام زنان عالم از ابتدای خلقت تا پایان دنیا سروری دارند. حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها زمانی که به نماز و عبادت می‌ایستند، خداوند متعال با تمام عظمتشان، به وجود ایشان افتخار می‌کند و رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله نیز دست ایشان را می‌بوسد و می‌فرمایند؛ «فاطمةُ مُهجَةُ قَلبی و ابناها ثَمَرَةُ فُؤادی و بَعلُها نورُ بَصَری و الأئِمّةُ مِن وُلدِها أُمَناءُ رَبّی و حَبلٌ مَمدودٌ بَینَه و بَینَ الخَلقِ مَن تمسَّک بِهم نَجا و مَن تَخَلَّفَ عنهم هَوَی».
مولی الموحدین علی علیه‌السلام افتخار زندگی مبارکشان را همسری فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها ذکر می‌کنند. صدیقه طاهره(س) علی‌رغم زندگی کوتاه و عمر 18ساله، حجت بر حجج الهی و الگوی حسنه برای تمام مخلوقات عالم هستند.
از نظر قرآن کریم، مهم‌ترین میزان عمر، بهره‌وری از عمر است؛ در نگاه آیات الهی چگونگی زندگی و بهره‌گیری از فرصت حضور در دنیا و سرمایه زندگی مهم است که از عمرمان در چه مسیری بهره می‌بریم و چقدر در مسیر کسب رضایت الهی استفاده می‌کنیم و آن را غنیمت می‌شماریم.
«یوم الحَسْرَة» یکی از اسامی قیامت است. انسان در این روز درخواست برگشت و جبران اعمال ناپسند خود را می‌کند. خداوند متعال می‌فرمایند؛ «أَوَلَمْ نُعَمِّرْکُمْ» عمر سرمایه‌ای است که خداوند متعال در اختیار انسان گذارده تا از آن برای کسب بالاترین مقامات و درجات بهره ببرد.
همواره باید قدردان فرصت‌های بی‌نظیر مسیر زندگی باشیم. بسیاری از ما در زندگی خود با فرصت‌هایی مواجه بودیم و هستیم که می‌توانستیم یک‌ شبه ره صد‌ساله را طی نموده، در مسیر تعالی قدم‌های بزرگ و مستحکمی برداریم که متأسفانه قدر نمی‌دانیم و از دست می‌دهیم.
انسان دائماً و همواره در حال انتخاب است و این معیار و مبنای تصمیمات و انتخاب افراد است که انسان را به اوج سعادت یا به قعر ضلالت و گمراهی می‌کشاند.
از نظر قرآن کریم وقتی تصمیمی می‌گیریم و انتخابی را رقم می‌زنیم، از سه حال خارج نیستیم؛ انسان یا مبنای تصمیم و انتخاب و سقف آرزو و افق دیدش دنیاست و برای رسیدن به آن دست به هر کاری می‌زند. عدم باور به معاد، ریشه تمام ظلم و فسادهاست.
در نگاه قرآن کریم گروهی مبنا و معیار در تصمیم‌گیری را سخن و رضایت دیگران ترسیم می‌کنند. در نگاه قرآن کریم برای گروه سوم دنیا و خشنودی دیگران هیچ اهمیتی ندارد و مبنا و معیار در هر قدمی که برمی‌دارند و هر سخن و تصمیمی که می‌گیرند، رضا و خشنودی الهی است؛ این راز مهم موفقیت حضرت زهرا سلام‌الله‌علیها در عمر کوتاه پرثمری است که سراسر بر مبنای رضایت الهی ترسیم شده است.
همان‌طور که برای ثبوت امنیت و آرامش، سعی در مقابله بانفوذ و تسلط دشمنان خارجی داریم، نباید از دشمن داخلی غفلت ورزیم. افرادی هستند که به نام خودی و به اسم دین و قرآن و به نام انقلاب و با شعار پاسداشت خون شهیدان، به ایجاد اختلال در عرصه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نظام مقدس اسلامی پرداخته، تیشه برداشتند تا ریشه بر ایمان جامعه بزند و یاس و ناامیدی را در جامعه اسلامی فراگیر سازد.
رهبر معظم انقلاب بارها و بارها بر نفوذ افراد و جریان‌ها تأکید نموده‌اند که گاهی در رأس مدیریت یک ارگان، نهاد و جریان، عامدانه دست در دست دشمن خارجی و در وادی رانت و اختلاس وضع اقتصاد جامعه را متلاطم و آرامش جامعه را بر هم می‌زنند و خانواده‌ها را بیش‌ازپیش نگران معیشت می‌سازند. باید محکم در مقابل این افراد ایستاد و دستشان را کوتاه نمود.
غفلت از نفاق و نفوذ، چالش‌های بی‌شماری را در کشور ایجاد می‌سازد. باید از کسانی که خدوم هستند، بیشتر استفاده شود، به‌ویژه از جوانان نخبه که در کنار نشسته‌اند بهره مند گردیم، تا همچنان سرافراز و سربلند باشیم و بتوانیم در دنیا از نظر امنیت و آرامش خاطر اقتصادی، در عرصه رفاه اجتماعی حرفی برای گفتن داشته باشیم. چرا که جامعه ایده‌آل و آرمانی در کنار امنیت مبتنی بر آرامش شکل می‌گیرد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 46:05

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی