display result search
منو
تاثیر بندگی خدا بر آرامش قلب

تاثیر بندگی خدا بر آرامش قلب

  • 1 تعداد قطعات
  • 32 دقیقه مدت قطعه
  • 467 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید حسین مومنی با موضوع «تاثیر بندگی خدا بر آرامش قلب»، سال 1401

بر کسانی که باورشان متزلزل شده لازم است، تا قرآن کریم را نه به‌عنوان معجزه و کتاب وحیانی، بلکه برای یک‌بار هم که شده به‌عنوان پرفروش‌ترین کتاب جهانی مطالعه و معانی آن را مرور کنند تا شاهد تجلی آیات الهی در مسیر بندگی باشند.
قران کریم در آیه 7 سوره منافقون می‌فرماید؛ «وَلِلَّهِ خَزَائِنُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ» ، گنج زمین و آسمان نزد خداوند متعال است و بس؛ در بیان نورانی پیامبر اعظم صلی‌الله علیه و اله، انسان بدبخت کسی است که آخرت خود را برای آبادانی دنیا بفروشد.
بدبخت‌ترین انسان‌ها کسانی هستند که آخرت خود را برای دنیای دیگران تباه می‌سازند. انسان همواره باید توجه داشته باشد که اگر فعل و عملکردش باعث خوشحالی و خرسندی دشمنان خداست، در طریق کسب رضایت الهی نیست.
بدبخت‌ترین افراد خود را در دامن دشمنان ملت ایران رشد می‌دهند. کسانی که آخرت خود را به‌راحتی برای رسیدن به دنیا تباه می‌کنند، حتی به دنیای خودشان نیز نخواهند رسید؛ «وَلِلَّهِ مُلْکُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَاللَّهُ عَلَى کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ»، هرچه در اسمان و زمین است، از آن ذات اقدس الهی است.
امام حسین علیه‌السلام در حدیثی می‌فرمایند؛ «اَیّهَا النّاسُ! إِنّ اللّهَ جَلّ ذِکْرُهُ مَا خَلَقَ الْعِبَادَ إِلاّ لِیَعْرِفُوهُ، فَإِذَا عَرَفُوهُ عَبَدُوهُ فَإِذَا عَبَدُوهُ اسْتَغْنَوْا بِعِبَادَتِهِ عَنْ عِبَادَةِ مَا سِوَاهُ»؛ لذا انسان اگر خدا را بشناسد، خدا را عبادت خواهد کرد و از رهگذر شناخت خداوند متعال است که انسان و از پرستش غیر او بی‌نیاز شود.
چشم‌ها را باید باز کرد؛ چرا که با توکل و اعتماد به ذات اقدس الهی کارها پیش می‌رود؛ انسان اگر فقط در مقابل خداوند متعال سر تعظیم و کرنش فرو آورد و دین خدا را یاری کرد؛ قطعاً خداوند متعال او را یاری می‌کند.
«وَ مَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجا ِ وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لا یَحْتَسِبُ»، کسی که نسبت به خداوند متعال معرفت کسب کند و در خانه خدا سر تعظیم داشته باشد، از رهگذر بندگی خداوند متعال هیچگاه خود را نیازمند غیر الله نخواهد یافت.
اگر کاسه نیاز را نزد خداوند متعال دراز کنیم، نیازمند هیچ مخلوقی نخواهیم شد. زهرای مرضیه سلام‌الله‌علیها، برای نزول برکات و سرازیری نعمات الهی، کسب آرامش قلب و دورشدن قلب از تپش اضطراب و نگرانی و رهایی انسان از اشتباهات روزگار، بر بندگی و پرستش خداوند متعال تأکید می‌کنند.
حضرت فاطمه سلام‌الله‌علیها می‌فرمایند؛ «مَن أصعَدَ إلَى اللّه ِ خالِصَ عِبادَتِهِ أهبَطَ اللّه ُ إلَیهِ أفضَلَ مَصلَحَتِهِ»؛ هرکسی بی‌پیرایه بندگی خدا کند، خداوند متعال بالاترین و بهترین مصلحت‌ها را به سمت او سرازیر خواهند نمود.
در بیان فاطمه زهرا سلام‌الله‌علیها، امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در هر دو عنوان همسر و مولی موردتوجه قرار گرفته است. با این که زهرای مرضیه سلام‌الله‌علیها در مدتی کوتاه و بعد از رحلت رسول‌الله(ص) با ابتلائات سختی چون؛ فقدان پدر، غربت و بی‌کسی امام، غرب همسر و تنزل شخص و شخصیت در جریان سقیفه، محاصره اقتصادی با غصب فدک، ابتلائات جسمی در اثر هجوم به خانه و… مواجه شدند؛ همواره بهترین بندگی خداوند را متجلی ساختند و هیچ شکوه ای در حمد و ثنای الهی نداشتند.
مشهورهای بی مصرفی که به ملت ایران و ارتش سرزمینمان توهین می‌کنند، بدانند که به آغوش ابرقدرت‌هایی که به فرزندان سرطانی و بیماران پروانه‌ای ملت رحم نکرده، آنها را نیز تحریم کرده‌اند اعتمادی نیست. این در حالی است که جوانان غیور ملت ایران مبتنی بر توکل به خداوند متعال به تکنولوژی پاسمان بیماران پروانه‌ای دست‌یافته، به تولید انبوه رسانده‌اند. خودفروختگانی که در دامان دشمنان اسلام و انقلاب خوش‌رقصی می‌کنند، بدانند که آه پدر و مادرهای شهدا و فرزندان شهدا گریبان‌گیر شما خواهد شد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 32:41

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی