display result search
منو
افزایش طلاق و کاهش ازدواج

افزایش طلاق و کاهش ازدواج

  • 1 تعداد قطعات
  • 30 دقیقه مدت قطعه
  • 188 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام دکترناصر رفیعی با موضوع «افزایش طلاق و کاهش ازدواج»، سال 1400

طلاق در دین اسلام با اینکه حلال است اما مذموم و مبغوض است و توصیه نشده و برعکس ازدواج و تشکیل خانواده در اسلام ممدوح و پسندیده و بسیار مورد سفارش دین قرار گرفته است.
متاسفانه در سال های اخیر شاهد افزایش طلاق در جامعه و کاهش ازدواج بودیم و این یک واقعیت نگران کننده است.
عوامل متعددی زمینه ساز طلاق است. اغلب طلاق ها مربوط به سال های اولیه ازدواج و میان زوج های جوانان است.
یکی از مهم ترین عوامل طلاق، عجله و عدم شناخت کافی قبل از ازدواج و رعایت نکردن فرهنگ کفو و همتایی میان زوجین و خانواده ها است به همین خاطر توصیه می شود حتما شناخت قبل از ازدواج میان زوج های جوان صورت بگیرد.
فضای مجازی و ارتباطات غیر شرعی میان جوانان بنیان خانواده ها را مورد آسیب قرار داده و متاسفانه فرهنگ استفاده درست از فضای مجازی در میان جوانان نهادینه نشده و به افزایش طلاق دامن زده است.
روابط پنهانی، خیانت، بیکاری، فقر و دخالت اطرافیان از دیگر عوامل طلاق در جامعه است که لازم است راهکاری متناسبی در راستای زدودن این عوامل ارائه داد.
گاهی خانواده ها نظارت و مراقبت از زندگی فرزندان خود را با دخالت قاطی می کنند و به خود اجازه می دهند در جزئی ترین مسائل زندگی فرزندان خود اظهار نظر و دخالت کنند که همین مسئله به افزایش طلاق ها منجر می شود.
از آیات 228 سوره بقره احکام طلاق است که یا طلاق رجعی است یا بائن که در طلاق رجعی مرد می توانند بعد از طلاق رجوع کند و نیازی به خطبه عقد نیست.
اگر مرد رجوع کرد اما مجددا به اختلاف منجر شد بازمرد می تواند مرتبه دوم طلاق رجعی بدهد و رجوع کند اما در مرتبه سوم دیگر نمیتواند طلاق رجعی بدهد و دیگر حق رجوع وجود ندارد و مرد حق ندارد بدون محلل به همسر سابق خود رجوع کند.
خداوند می فرماید اگر هم قرار است طلاقی صورت بگیرد باید با نیکی و احسان صورت بگیرد و از اذیت و آزار دور باشد.
اگر مردی به زن خود هدیه داده است جایز نیست هنگام طلاق از همسر خود پس بگیرند مگر در صورتی که طلاق خلع صورت گرفته باشد و مرد تمایل به عدم طلاق دارد اما زن درخواست طلاق دارد و تمایلی به ادامه زندگی با مرد را ندارد.
نگه داشتن عده بعد از طلاق از حدود الهی است و نباید این حدود الهی شکسته شود و متاسفانه عده ای در فضای مجازی این حدود را زیر پا می گذارند و برای خود حرام خدا را حلال می کنند در حالیکه حرام خداوند تا قیامت حرام است چرا که گناه از کم شروع می شود اما به کم ختم نخواهد شد و آرام آرام دامنه گناه گسترش پیدا می کند و هر کسی حدود الهی را بشکند ستمگر است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 30:53

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی