display result search
منو
خدمت به پدر و مادر به انسان عزت می دهد

خدمت به پدر و مادر به انسان عزت می دهد

  • 1 تعداد قطعات
  • 38 دقیقه مدت قطعه
  • 42 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام محمد سعیدی آریا با موضوع «خدمت به پدر و مادر به انسان عزت می دهد»، سال 1400

خداوند می‌فرماید ما شما را هدایت می‌کنیم و در مقابل این هدایت برخی شاکر و برخی کفور هستند. یکی از هدایت های الهی راجع به پدر و مادر است که امام سجاد علیه السلام در دعای 24 صحیفه سجادیه از خدا می‌خواهند که آنچه باید درباره پدر و مادر رعایت کنم را به دلم بینداز. امام سجاد علیه السلام فرمودند «خدایا من را توفیق ده آنچه که به دلم انداخته‌ای درباره پدر و مادر را عمل کنم»؛ امروز بسیاری از گرفتاری‌هایی که در زندگی داریم به خاطر عمل نکردن به وظایف خود نسبت به پدر و مادر است.

روایات ما نسبت به رعایت حق پدر و مادر تأکید زیادی دارند. حضرت می فرمایند خدایا هیبت پدر و مادر را در چشم من مانند سلطان ستمگر قرار ده که هیچ راه فراری از امر و دستورش وجود ندارد ولی وقتی می خواهم من کاری برایشان انجام دهم مانند مادری مهربان باشم و هیچ توقعی نداشته باشم. امام سجاد علیه السلام فرمودند: «خدایا رغبت من برای خدمت به پدر و مادرم را مثل خواب شیرین سحرگاهی و از شربت خنکی که در گرما به من دهند قرار ده و اینطور نباشد که خدمت به پدر و مادر برای من سنگین باشد تا جایی که خواست آنها را به خواست خودم ترجیح دهم و رضایت پدر و مادرم را بر رضایت خودم مقدم دانم.»

خدمت به پدر و مادر به انسان عزت می دهد. امام فرمودند خدایا به من توفیق بده خدمت پدر و مادر نسبت به خودم را زیاد بشمارم حتی اگر کم باشد و خیری که از من به آنها رسیده است را کم بدانم حتی اگر زیاد باشد؛ بنابراین باید هرکاری که برای پدر و مادر کردیم بگوییم کاری نکرده ام و خودمان را بدهکار بدانیم. امام سجاد علیه السلام می‌فرمایند: «خدایا صدایم را مقابل پدر و مادرم کوتاه کن و سخنم را برای پدر و مادر پاک و خوب قرار ده، رفتارم نسبت به آنها نرم باشد، قلبم نسبت به آنها عطوفت داشته باشد و مهربان باشم، مرا نسبت به آنها رفیق قرار ده تا با آنها مدارا کنم و دلسوزشان باشم.»

از مواردی که در همین دنیا صدمه اش را می‌بینیم بی اعتنایی به حقوق والدین است. حضرت سجاد علیه السلام می فرمایند خدایا به واسطه تربیت من به پدر و مادرم ثواب ده و پدر و مادرم را حفظ کن همانطور که آنها من را در کودکی حفظ کردند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 38:31

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی