display result search
منو
منزلت پیامبر اکرم (ص) در قرآن کریم

منزلت پیامبر اکرم (ص) در قرآن کریم

  • 1 تعداد قطعات
  • 32 دقیقه مدت قطعه
  • 179 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام محمدحسین رجائی خراسانی با موضوع «منزلت پیامبر اکرم (ص) در قرآن کریم»، سال 1399

اشیا و موجودات در هر نوعی در ذات خودشان شبیه یکدیگر هستند اما در صفات و عوارضشان با یکدیگر فرق می کنند. مثلا تمام سنگ های عالم از نظر ذات حجر و سنگ بودن یکسان هستند اما از نظر رنگ و صفات و خواص متفاوت هستند. یکی عقیق، یکی فیروزه، یکی در و... دارای اهمیت، ارزش و قیمت مربوط به خود هستند و برخی نیز دارای ارزش خاصی نیستند و زیر پای قرار می گیرند. گیاهان و نباتات هم همین گونه هستند. یکی خار و سم و یکی گل و یکی دارو می شود. زمان ها، مکان ها و... همه همین گونه اند.

همه زمان ها از نظر ذات زمانی یکی است اما شب ولادت بهترین خلق خدا با شب های دیگر یکی است؟ لذا انسان باید از فرصت ها استفاده کند. رسول خدا می فرماید ای مردم گاه گاهی نسیم های رحمت بر شما می وزد و همیشه این نسیم نیست. خودتان را در معرض این نسیم قرار دهید. این فرصت ها را باید مغتنم شمرد. فرصت جوانی، فرصت سلامتی، فرصت زمان، فرصت مکان.

هر آنچه که موجب سعادت انسان ها است خدا به آنها ارائه و داده است. فرق بین ابوالهب و ابوجهل با سلمان نیست. خدا وسایل سعادت را به همه داده است منتها یکی در ایران متولد شده و چنان به رشد و کمال می رسد که مکی ها می گویند سلمان اهل مکه است، مدنی ها می گویند اهل مدینه است و رسول الله می گوید سلمان از ما اهلبیت است. نگویید سلمان فارسی، بگویید سلمان محمدی. اما یکی در حرم خدا به دنیا آمده و خویش و فامیل رسول خدا هم هست ولی خدا می گوید بریده باد دست های ابولهب.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 32:17

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    لطفاًازآثارحجّةالاسلام‌والمسلمین‌آقای‌رجایی‌خراسانی(مُدَّظلُّه)بیشتربگذارید

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی