display result search
منو
  ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)

ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)

  • 1 تعداد قطعات
  • 43 دقیقه مدت قطعه
  • 63 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین استادی با موضوع ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س)

کل زندگی ائمه معصومین (ع) و رسول خدا (ص) دو جنبه دارد، جنبه ی معمولی و جنبه ی غیر معمولی و اختصاصی. ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) هم دو جنبه دارد.
وقتی حضرت علی (ع) فاطمه (س) را از پیامبر (ص) خواستگاری کردند، پیامبر (ص) موضوع را به حضرت فاطمه (س) بیان کردند و حضرت فاطمه (س) سکوت کردند و در چهره شان نارضایتی نبود. از همین جا می شود فهمید که در ازدواج، رضایت دختر مهم است. در روایات است که اگر علی (ع) نبود کفوی برای فاطمه (س) نبود، فاطمه (س) است که همتای علی (ع) و علی (ع) است که همتای فاطمه (س) است. ارتباط زهرا(س) با علی (ع) ارتباط زن و شوهری نیست این دو با هم یک هماهنگی، یک سنخیت روحی و معنوی دارند که همتای هم هستند.
بعد پیامبر(ص) به علی (ع) فرمودند: چه چیزی دارید؟ حضرت فرمودند: زره. او را فروختند و با پولش جهیزیه ی حضرت زهرا (س) را خریدند. اگر می خواهید ازدواجها مورد پسند خدا و رسول خدا (ص) و حضرت زهرا (س) باشد نباید در ازدواجها تکلف باشد. نباید با قرض و گرفتاری زندگی را شروع کرد.
هدف اول از ازدواج باید تشکیل زندگی باشد و هدف دوم نیازهای عاطفی، و هدف سوم فرزندان و هدف چهارم نیازهای جسمی و جنسی و هدف پنجم باید سر و صورت زندگی باشد. اشتباه ما این است که هدف پنجم را هدف اصلی قرار می دهیم که این باعث می شود که تشکیل زندگی به سختی انجام شود. پدر و مادرها و فرزندان را، باید تشویق به سادگی کرد، شیرینی زندگی را نباید فدای یک سری تکلفات و توهمات کرد.
از درسهای مهمی که می شود از زندگی حضرت گرفت این است که حضرت فاطمه (س) فرمودند: پدرم رسول خدا (ص) به من فرمودند هیچ گاه از علی (ع) چیزی نخواه.
حضرت علی (ع) فرمودند: در سراسر زندگیم، هیچ گاه فاطمه (س) را خشمگین نکردم، یکبار هم او را به کاری اجبار و اکراه نکردم و همچنین او هم مرا خشمگین نکرد و مرا به کاری اجبار و اکراه نکرد، هر وقت به او نگاه می کردم رنجها و اندوههایم برطرف می شد.
ما هیچ وقت نمی توانیم مثل آنها باشیم اما می شود که در مسیر آنها بود. کسی مخالف با رفاه نسبی نیست بلکه صحبت زمانی است که شرایط نباشد، انسان باید شرایط را درک کند و مهم در زندگی معنویت باشد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 43:14

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی