display result search
منو
بیان نکات و سنت های عید نوروز و نگاه دین مبین اسلام

بیان نکات و سنت های عید نوروز و نگاه دین مبین اسلام

  • 1 تعداد قطعات
  • 37 دقیقه مدت قطعه
  • 73 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام حسن عرفان با موضوع بیان نکات و سنت های عید نوروز و نگاه دین مبین اسلام

در فرهنگ بشری یک سری عیدهای باستانی داریم. یعنی عیدهایی که نیاکان و اجداد ملت ها آن روزها را مقدس و شاد می شمردند و یک سری عیدهای دینی داریم که ادیان الهی آن روزها را مقدس شمرده اند. و یک سری اعیاد سیاسی داریم که وقتی یک نظام سیاسی حاکم می شده روز پیروزی و آغاز حاکمیت را به عنوان یک عید اعلام می کرده است.
در فرهنگ اسلامی یکی جمعه را داریم که به عنوان عید بر شمرده شده و یکی عید فطر است. یکی عید قربان و اشرف و اعظم اعیاد اسلامی عید غدیر است.
عید نوروز از لحاظ تاریخی به دوران هخامنشیان بر می گردد. در زمان اسلام برخی ائمه علیهم السلام فرمودند روز نوروز وقتی است که ما انتظار ظهور حضرت بقیه الله علیه السلام را داریم. در روایات دیگر روز عید غدیر خم همزمان با روز عید نوروز بوده است.
مهم این است که یک ملت یک عید را با چه سنت هایی برگزار می کنند. دین اسلام عیدهای جمعه و غدیر و قربان و فطر را با آدابی مانند نماز و غسل و دعا و صدقه و پیوند و قربانی و... برگزار می کند. آدابی که انسان را به خدا نزدیک می کند. آداب و سننی که انسان را پاک و باعث رشد معنوی او می شود.
همین اسلام آداب و سننی را به عید نوروز تزریق کرد. یکی زیارت زندگان است. یکی زیارت مکان های مقدس است. یکی هم زیارت قبور است. سنت دیگر سنت بهداشت و طهارت است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 37:38

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی