display result search
منو
عُجب و خودپسندی مانع استغفار

عُجب و خودپسندی مانع استغفار

  • 1 تعداد قطعات
  • 34 دقیقه مدت قطعه
  • 81 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع «عُجب و خودپسندی مانع استغفار»، سال 1400

یکی از مفاهیم کلیدی در دین ما مفهوم دعا است. حتما قیمت این عمل بسیار ارزشمند را می دانید. می فرماید همه کارهای خوب نیمی از عبادت است، دعا نیمی دیگر. یعنی دعا برابری می کند با کل کارهای خوب. یا اینکه چیزی نزد خدای متعال عزیزتر از اینکه آدم چیزی را از خدا تقاضا کند و به در خانه خدا گدایی کند نیست.
اصل دعا استغفار است و دعاهای دیگر فرع ماجرا است. اصلا شما هیچ دعایی به جز استغفار نکردید، کار دعا را به خوبی انجام داده اید. مرحوم آیت الله بهجت در بیاناتی دارند که دعا اصلا انگار یعنی استغفار.
می شود دعاهای دیگر هم کرد. بد هم نیست. گاهی انسان درخواست های دیگر را هم در خانه خدا ببرد ولی اصل دعا استغفار کردن است. رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم که در اوج پاکی و طهارت بودند می فرمودند من روزانه حداقل هفتاد مرتبه استغفار می کنم.
حالا استغفار که در هر نماز شبی باید سیصد مرتبه الهی العفو بگی، برای دیگران باید طلب مغفرت بکنی چه اثر تربیتی در زندگی انسان دارد. چه اثر تربیتی در حیات اجتماعی ما دارد.
حمد و ثنای الهی مقدمه دعاست. استغفار یعنی چه؟ یعنی اینکه خدایا من اشتباه کردم. خدا من عذرخواهی می کنم. خدایا من را ببخش.
چرا استغفار این همه در اولیای خدا که این همه پاکی در آنها وجود دارد اینقدر زیاد و سنگین است. گریه گریه. اشک ریزان به درگاه خدا. ناله آنها به درگاه الهی بلند است که خدایا من رو ببخش. اولیای خدا شوخی می کنند؟

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 34:09

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی