display result search
منو
تقویت اخلاق توحیدی در انسان، جلسه سی و چهارم

تقویت اخلاق توحیدی در انسان، جلسه سی و چهارم

  • 1 تعداد قطعات
  • 35 دقیقه مدت قطعه
  • 26 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سید احمد فقیهی با موضوع «تقویت اخلاق توحیدی در انسان»، جلسه سی و چهارم، سال 1402

ما افزون بر اعمال بدنی، اعمال جوانحی و قلبی نیز داریم. همچنین گفتیم که اساس عمل انسان، اعمال قلبی است ولی گاهی مورد غفلت قرار می گیرد. یکی از اعمال جوانحی، نیت است که اساس همه اعمال انسان است. به طور کلی می توان گفت که درصد اهمیت اعمال قلبی نسبت به اعمال بدنی بسیار بیشتر است؛ هر چند که اعمال بدنی نیز جایگاه خودشان را دارند و کسی حق ندارد ذره ای درباره آنها کوتاهی کند.
نکته دیگر اینکه برخی از اعمال مشترک بوده و هم قلبی و هم بدنی هستند. برای مثال تقوا یکی از صفاتی است که مشترک در اعمال بدنی و قلبی است .تقوای در مقام عمل بسیار روشن است و برخی آن را بسیار ریز کرده اند و از آن به تقوای چشم، تقوای زبان، تقوای گوش و... یاد کرده اند .اما خداوند می فرماید: ما تقوای قلب نیز می خواهیم، قلب هم باید متقی باشد. یکی از مواردی که قرآن آن را تقوای قلب معرفی می کند تعظیم شعار الله است.
یکی از چیزهایی که تقوای قلب را نشان می‌دهد بزرگ شمردن شعار الهی است. انجام این کار نشانه این است که در قلب انسان، تقوایی وجود دارد و از قلب او به بیرون سرایت کرده است.
یک مرحله از تقوا در قلب است؛ یعنی همانگونه که من باید کنترل و مراعات هایی نسبت به اعمالم داشته باشم، قلبم نیز مراعات‌هایی می خواهد. این قلب نباید آزاد باشد و هرچیزی به آن وارد، و هرچیزی از آن خارج بشود. نباید به هر چیزی می خواهد دل ببندد و از هر چیزی می خواهد دل بکند. یکی دیگر از اعمال قلبی رضایت است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 35:17

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی