display result search
منو
عطر خوش زندگی، جلسه پانزدهم

عطر خوش زندگی، جلسه پانزدهم

  • 1 تعداد قطعات
  • 47 دقیقه مدت قطعه
  • 47 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «عطر خوش زندگی»، جلسه پانزدهم، سال 1402

اگر بخواهیم تربیت فرزندانمان به خوبی اتفاق بیفتد، قطعا یکی از امور مهم، خواب آنها است.
اگر تربیت را صد واحد بدانیم، قطعا چهل واحد آن و چهل بخش آن تغذیه و خواب است. یعنی یکی از مهمترین بخش های تربیت ساماندهی خواب و تغذیه بچه ها می باشد. امروزه به قدری به مسأله تغذیه حتی در مسائل آموزشی بچه ها اهمیت می دهند که در برخی مدارس تراز دنیا، ساز و کاری برای تشخیص قند خون بچه ها در ساعات اولیه صبح طراحی کرده اند تا اگر بچه ای صبحانه نخورده است مشخص شود و در ابتدای امر به او صبحانه بخورانند.
برای روشن شدن اهمیت موضوع به دو پژوهش اشاره می کنیم. یکی از دانشگاههای مطرح دنیا 231 زندانی در یک زندان را اصلاح تغذیه می کند. بعد از نه ماه مشاهده می کنند رفتارهای ضد اجتماعی این زندانیان 37% کاهش پیدا کرده است. پژوهش های یکی دیگر از مراکز بین المللی در حوزه تغذیه، نشان می دهد که از سال 1950م ـ حدود 70 سال قبل ـ تا الان جرائم کشور انگلستان ده برابر شده است. بررسی های این مرکز نشان می دهد یکی از مهمترین علل این مشکلات و رشد جرائم در انگلستان، به هم خوردن برنامه غذایی است.
تغذیه در رفتارهای اجتماعی انسان، در یادگیری و تربیت پذیری اثر چشمگیری دارد. تغذیه به عنوان یک رکن و پایه مد نظر است. قبلا تعبیری به کار بردیم که آسیب مادران کم خون مرده کمتر از زنده آنها است! یعنی تا این حد آسیب پذیر هستند. وقتی بچه ای از مدرسه می آید و شما به او می گویید کیف و کتابت را در محل خودش قرار بده، اگر گرسنه و خسته باشد یک واکنش نشان می دهد، ولی اگر سیر باشد و کمی استراحت کند واکنش دیگری از خود نشان می دهد! این اثر حتی در بزرگسالان و مرد خانه هم به چشم می خورد. تغذیه تا حدی در رفتار افراد مؤثر است که اگر منابع غذایی بدنشان تأمین نشود، قابل کنترل و پیشگری نیستند. بچه ها و بانوان چون جنس لطیف تری دارند این اثرپذیری در آنها بیشتر است. لذا باید دید چه کار کنیم تغذیه بچه ها خوب شود. اما قبل از آن مراحلی باید طی کرد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 47:08

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی