display result search
منو
حرکت انسان از زندگی سنتی به مدرن

حرکت انسان از زندگی سنتی به مدرن

  • 1 تعداد قطعات
  • 42 دقیقه مدت قطعه
  • 91 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع "حرکت انسان از زندگی سنتی به مدرن"، سال 1402


در این برهه از تاریخ انسان‌ها در حال حرکت از زندگی‌های سنتی به سمت زندگی‌های مدرن هستند و مطالعات نشان داده است که این انتقال همراه با آسیب و مشکلاتی هم بوده است و نظام خانواده را دچار آسیب کرده است. جامعه ما هم در دهه‌های اخیر مستثنا از این قضیه نبوده است، یعنی به خاطر پیشرفت‌هایی که در پیرامون ما رخ داده است، ما شاهد آسیب در برخی خانواده‌ها هستیم. وقتی یک خانواده دچار آسیب می‌شود همه اعضای خانواده آسیب می‌بینند و این اعضای خانواده هم ارتباطات اجتماعی دارند و سبب آسیب به جامعه هم می‌شوند. در اصل این آسیب به نوعی منجر به یک فروپاشی اجتماعی هم می‌گردد. ما باید سعی کنیم با استحکام بخشی به نظام خانواده از آسیب‌ها عبور کنیم.
اولین نکته در استحکام خانواده، کسب درآمد و رزق حلال است. رزق حلال بنیان خانواده را تقویت می‌کند. انسان‌هایی که حلال می‌خورند حق پذیرتر هستند و بهتر حق را قبول می‌کنند. انسان‌های حرام‌خوار از فطرت خود دور می‌شوند و دیگر حق پذیری ندارند. قوانین جامعه و قانون گذاری در جامعه خیلی در سمت و سو دادن به جامعه تاثیر دارد. رزق و روزی جوری هست که خیلی سریع در وجود انسان اثر می‌کند، نمی‌شود رزق حرام بخوریم و بعد عبادت کنیم.
نکته دوم در استحکام خانواده، اعتماد بین زن و شوهر است. اعتماد می‌تواند اخلاقی باشد. متدینین باید مراقب دینشان باشند. قانون خانواده این است که ما نمی‌توانیم از روش‌های غلط به اهداف درست برسیم. خیر در پاکی و خوبی‌هاست.
سومین عامل در استحکام خانواده، محبت ورزی بین اعضای خانواده است.
چهارمین عامل این است که اعضای خانواده باید هوای همدیگر و سایر خانواده‌ها و اقوام خودشان را داشته باشند. از دیگر عوامل استحکام خانواده می‌توان به توجه نمودن زن و شوهر به نیازهای یکدیگر دانست.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 42:02

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی