display result search
منو
تولی و تبری، جلسه اول

تولی و تبری، جلسه اول

  • 3 تعداد قطعات
  • 46 دقیقه مدت قطعه
  • 299 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام و المسلمین حامد کاشانی با موضوع «تولی و تبری»، جلسه اول، سال 1395

بحث توّلی و تبرّی از جمله بحث‌هایی است که اسم آن را زیاد می‌برند ولی چندان راجع به آن و به محتوای آن نمی‌پردازند و نمی‌پردازیم و محدود به چند موضوع خاص شده و در جامعه تنها بر سر چند موضوع خاص بحث تولّی و تبرّی انجام می‌شود. امّا واقعیت این است که بحث تولّی و تبرّی بسیار مهم است.
عنوان تولّی و تبرّی، آن‌طور که در ذهن شما وجود دارد یکی از فروع مهمّ دین است. آن مسائلی که بیشتر برای شما مطرح شده است را نمی‌خواهم عرض کنم. این‌که تولّی و تبرّی نه تنها واجب از فروع مهم است، تقریباً محلّ وفاق است؛ یعنی همه آن را قبول دارند منتها وقتی بحث تولّی و تبرّی مطرح می‌شود این مسئله به ذهن متبادر می‌شود که محبّت نسبت به اهل بیت و بیزاری از دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به ویژه چند عدد یک و دو و سه و عمده‌ی اختلافاتی که وجود دارد نیز تقریباً حول همین بحث است. این واقعاً مسئله‌ی مهمّی است ولی تولّی و تبرّی عنوان بسیار موسّعی است؛ یعنی بازتر از این است که من عرض کردم.
دین تولّی و تبرّی را به این دلیل قرار داده است که زندگی ما عوض بشود. چون دوست داشتن اجباری نیست. مثلاً به شما بگویند باید فلان شخص را دوست بدارید، این به این راحتی نیست. جوان‌ترهای مجلس دیده‌اند که گاهی اوقات معلّم می‌گوید: فلانی با فلان همکلاسی خود دوست نباش، هر چقدر اصرار می‌کند فایده ندارد و اتّفاقاً با همان شخص دوست است؛ یعنی محبّت با امر و نهی پدید نمی‌آید، باعثه‌ی محبّت هم با امر و نهی امکان ندارد. بیزاری هم همین‌طور است. مثلاً انسان از شخصی نفرت دارد. وقتی شخصی از کسی نفرت دارد و وقتی به او نگاه می‌کند منزجر می‌شود نمی‌شود بگویی او را خیلی دوست دارم.
دوست داشتن و نفرت با امر و نهی برای انسان ایجاد نمی‌شود. اتّفاقاً چه بسا وقتی انسان‌ها امر و نهی کنند ممکن است انسان روی مخالفت تشدید بشود. آن چیزی که ما کمتر در بحث سبک زندگی به صورت عام پرداختیم و بحث تولّی و تبرّی که إن‌شاءالله موضوع عرایض بنده است آن چیزی است که باعث می‌شود من چیزی را دوست بدارم یا از آن بیزار بشوم. یکی از مباحث مهمّ تولّی و تبرّی این است.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    عاااااااااااااالی

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی