display result search
منو
رحمت الهی- بخش هفتم

رحمت الهی- بخش هفتم

  • 2 تعداد قطعات
  • 35 دقیقه مدت قطعه
  • 35 دریافت شده
سخنرانی آیت الله حسین انصاریان با عنوان "رحمت الهی"، سال1401

یکی از ویژگی های رحمت پروردگار، فراگیر بودن آن است. در آیه ی156 سوره ی "أعراف" آمده است: "و رحمَتی وَسِعَت کُلَّ شَیْء" در سوره ی مبارکه ی "حَمد" دو بار خدا را با صفات "رحمان" و "رحیم" ستایش می کنیم.
رحمت الهی به گونه ای است که وقتی بندگان از کردار خود پشیمان شوند و به درگاه خدا روی آورند، خدای مهربان، توبه ی آنان را می پذیرد. گروهی نزد رسول خدا صلّی الله علیه و آله آمدند و گفتند: "ما مرتکب گناه کبیره شده ایم. چه کنیم تا خدا ما را عفو کند؟" اینجا بود که آیه ی 54 سوره ی "اَنعام" نازل شد. در این آیه می خوانیم: "و هرگاه کسانی که به آیات ما ایمان می آورند، به نزد تو آیند، بگو: سلام بر شما، پروردگارتان رحمت را بر خود لازم و مقرّر کرده؛ بنابراین هر کس از شما به نادانی، کار زشتی مرتکب شود، سپس توبه کند و خود را اصلاح نماید، [مشمول آمرزش و رحمت خدا شود]؛ زیرا او بسیار آمرزنده و مهربان است."
بر طبق این آیه، خدا مهربانی را بر خود واجب کرده است. یکی دیگر از اموری که خدا بر خود واجب کرده، روزی رسانی به مخلوقات است. در آیه ی ششم سوره ی مبارکه ی "هود" در این باره می خوانیم: "و هیچ جنبده ای در زمین نیست مگر اینکه روزیِ او بر خداست."

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی