display result search
منو
خانواده سکوی پرش برای بندگی خداست

خانواده سکوی پرش برای بندگی خداست

  • 6 تعداد قطعات
  • 41 دقیقه مدت قطعه
  • 353 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «خانواده سکوی پرش برای بندگی خداست»، سال 1401

خانواده محل رشد و ارتقای انسان به سوی ذات اقدس الهی است. محیط خانواده می‌تواند سکوی پرش برای بندگی خداوند متعال باشد.
زمینه سازی برای گسترش مهر و محبت اهل بیت علیهم السلام در محیط خانه از مهمترین ویژگی های خانواده موفق اسلامی است. پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله در روایتی امیرالمومنین علی علیه السلام را به سوره توحید که از پرفضیلت ترین سور قرآنی است، تشبیه نموده اند.
در مبانی اسلامی ختم سه مرتبه سوره توحید، به منزله تلاوت تمام قرآن کریم است. ممارست بر خواندن سوره توحید توسط سعد بن معاذ باعث گردید تا در تشییع جنازه وی، رسول الله(ص) به همراه تعداد بی‌شماری از ملائکه الهی حضور یافتند.
رسول الله صلی الله علیه و آله می فرمایند؛ یا علی هرکس تورا با قلبش دوست بدارد ثواب یک سوم ایمان آوردگان در نامه عملش ثبت می شود. محبت قلبی محبتی است که بین ما و خدا و بین خودمان و وجدانمان می توان به راحتی ان را تشخیص داد.
اگر یاد و نام امیرالمومنین علی علیه السلام از همان دوران کودکی زیاد برده شود، جولان سیر محبت در محیط تربیتی خانواده و در وجود تک تک اعضای خانه جریان پیدا خواهد کرد. ممارست در بیان یاد و نام و خوبی ها و فضائل منجر به محبت قلبی می شود. پدر و مادر باید دوستی خود با اهل بیت علیهم السلام به ویژه امام علی علیه السلام را ابراز نموده، فضای خانه را در ایام اهل بیت علیه السلام آکنده به نام و یاد ایشان نمایند.
جشن در اعیاد اهل ببیت علیهم السلام باید نمود وافری در محیط خانه و خانواده داشته باشد. دشمنان اسلام از دیرباز و در بزنگا‌های حساس دست به دامان جنگ پیچیده شناختی می شدند؛ به گونه ای که عمرعاص با تمسک به حیله های مختلف به گونه‌ای به مسلمانان القا کرده بود که بعد از شهادت مولی الموحدین علی علیه السلام در محراب نماز، عده‌ای تعجب می‌کردند که مگر علی نماز می‌خواند!
تا دنیا دنیاست، تقابل حق و باطل وجود دارد و دشمنان همواره در گستره تاریخ نقاط قوت جبهه حق را هدف قرار می دادند؛ روزگاری علی(ع) روزی امام حسین(ع) و در برهه ای امام زمان(عج) و در مواقعی در زمان غیبت ولی فقیه را هدف قرار می دهد تا بتواند با ارکان اصلی جبهه حق مقابله نماید.
برای مقابله با توطئه‌های شوم دشمنان، باید محبت و دوستی با ارکان اصلی جبهه حق را تقویت نماییم. در محیط خانه باید نام امیر المومنین علی علیه السلام را بلند بیان کنیم تا فرزندان شاهد عمق محبت پدر و مادر نسبت به اهل بیت علیهم السلام باشند. بیان محبت ها تاثیرات بسزایی بر تعمیق تربیت دینی فرزندان دارد.
محب امیر المومنین علیه السلام اگر تشنه و گرسنه از دنیا برود، قبل از این که روی او پوشیده شود، از اطعمه و اشربه بهشتی تناول خواهد کرد. مردی که در جرگه با ایمان هاست و اهل نماز و روزه است و خود را مسلمان می داند، باید خود را آراسته به غیرت دینی نماید.
غیرت مراقبت از حلال و حرام الهی است؛ بر اساس روایات اسلامی مرد باید غیور و زن غیرت پذیر باشد.
حجاب موضوع خدایی است که باید از آن صیانت نمود. کسی که مقابل حجاب می ایستد مقابل خدا و کلام الله می ایستد؛ بر اساس مبانی دینی گناه تعمدی و عمدی جنگ با خداوند متعال است؛ لذا هرگناهی که برای فرار از فرمان الهی دنبال شود، جنگ با خداوند است و اگر گناهی کوچک شمرده شود، آثار به مراتب شدیدتری در برداشته، نفس کوچک شمردن گناه خود گناهی بزرگ است.
«انظر وجه علی عباده». وجود مبارک مولی الموحدین علی علیه السلام با فطرت انسان سازگار است؛ اگر ظرف وجودی فرزندانمان از خوبی ها پرنشود، بدی و پلیدی‌ها جولان خواهد داد.
تربیت فرزندان بر محور محبت بر محمد و آل محمد صلی الله علیه و آله از وظایف پدر و مادر نسبت به فرزندان است؛ وجود فرزندان باید سرشار از محبت به اهل بیت علیهم السلام باشد.

قطعات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی