display result search
منو
کسب ارزش و قیمت موجودات، با اتصال به الله

کسب ارزش و قیمت موجودات، با اتصال به الله

  • 2 تعداد قطعات
  • 41 دقیقه مدت قطعه
  • 192 دریافت شده
سخنرانی آیت الله حسین انصاریان با موضوع «کسب ارزش و قیمت موجودات، با اتصال به الله»، سال 1401

همه موجودات عالم اعم از موجودات ظاهر و باطن هستی، بااتصال به وجود پروردگار در حد ظرفیت و گنجایشی که دارند برخوردار از ارزش و قیمت هستند. همه موجودات هستی ارزش و قیمت را از همان اتصال به وجود مقدس پروردگار می‌گیرند؛ چراکه وجود ذات اقدس الهی جامع همه ارزش‌هاست و موجودات از طریق اتصال به الله کسب ارزش و قیمت می‌کنند.
آیات قرآن کریم همه موجودات عالم اعم از موجودات عینی و شهودی را متصل به حضرت حق می‌داند. در توضیح این مسئله وجود مبارک امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام درباره فرشتگان می‌فرمایند؛ گروهی دائم برای عبادت خدا در قیام‌اند، گروهی دائم برای عبادت حضرت حق در سجودند، گروهی در رکوع و گروهی هم در دایره اطاعت از پروردگار مدبرات امر معبود هستند.
بعضی از این فرشتگان که اتصالشان به پروردگار بسیار شدید است، خداوند متعال در قرآن کریم می‌فرماید، هرکس دشمن آن‌ها باشد کافر است. از آیات شگفت قرآن کریم است « بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ یُسَبِّحُ لِلَّهِ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ الْمَلِکِ الْقُدُّوسِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ » یسبح دلالت بر استمرار دارد و وجود مقدس حضرت حق در این آیه شریفه می‌فرمایند؛ هر چه در آسمان‌ها و زمین است همه به تسبیح و ستایش خدا که پادشاهی منزّه و پاک و مقتدر و حکیم است مشغول‌اند.
درزمینهٔ تسبیح آنچه در آسمان‌ها و زمین است مطالب مختلفی ذکرشده است. هرآن چه در آسمان و زمین است، خداوند متعال را به پاکی از هر عیب و نقصی ستایش می‌کنند و در آیه شریفه « تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَالْأَرْضُ وَمَنْ فِیهِنَّ» حتی خود آسمان‌ها و زمین هم اهل تسبیح ذات اقدس الهی هستند؛ یعنی میلیاردها کهکشان و سحابی و میلیاردها ماه و خورشید در حال تسبیح ذات اقدس الهی و ستایش حق به پاکی و بی‌عیب و نقص بودن خداوند متعال هستند.
تنها دو طایفه از موجودات علی‌رغم این‌که تمام سلول‌های بدنشان تسبیح‌گوی حضرت حق هستند، با پروردگار در عمل، ایمان و اخلاق قطع رابطه می‌کنند. دل‌وجان این طایفه‌ای موجودات هستی به اختیار و به سبب حکومت خواسته‌های نامشروع بر وجودشان و به خاطر شهوات نامشروع و نامعقول، از حضرت حق قطع رابطه کرده در کمال غفلت به سر می‌برند.
یکی از این طوایف برخی از جن‌ها و طایفه‌ای دیگر انسان‌هایی هستند که خود را بریده از پروردگار کرده‌اند. انسان‌هایی بودند، هستند و در آینده خواهند آمد که با پروردگار عالم هیچ رابطه قلبی، اخلاقی و عملی ندارد.
در قرآن کریم آمده « أَکْثَرَهُمْ لَا یَشْکُرُونَ»، شکر در آیه به دلیل آیه شریفه که می‌فرماید، « اعْمَلُوا آلَ دَاوُودَ شُکْرًا» به معنی عبادت و اطاعت است؛ تجلی و تحقق شکر و راه سپاسگزاری درگرو عمل به دستورات و خواسته‌های ذات قدس الهی است.
تنها در جامعه انسانی و جامعه جن بریده از خداوند زندگی می‌کند. برابر با ارزیابی آیات قران کریم، مخصوصاً آیات قیامت و علی‌الخصوص آیه شریفه« أُولَٰئِکَ الَّذِینَ کَفَرُوا بِآیَاتِ رَبِّهِمْ وَلِقَائِهِ فَحَبِطَتْ أَعْمَالُهُمْ فَلَا نُقِیمُ لَهُمْ یَوْمَ الْقِیَامَةِ وَزْنًا»آن‌هایی که بریده از پروردگار هستند، هیچ ارزشی ندارد و اصلاً نمی‌توان بر ایشان قیمت‌گذاری کرد.
انسان‌های صفر و بی‌ارزش هرآن چه کسب کرده‌اند نیز بی‌ارزش و مساوی با صفر محاسبه می‌گردد. قرآن کریم در مقایسه دانشمندانی که اتصالی باخدا ندارد، می‌فرمایند؛ « فَمَثَلُهُ کَمَثَلِ الْکَلْبِ» که ارزشی ندارد و تنها کلبی که تعلیم‌دیده و در مسیر آنچه یافته قدم برمی‌دارد، ارزش پیدا می‌کند.
علم بدون ارتباط باخدا و عالم بدون ارتباط باخدا هیچ ارزشی و فایده‌ای ندارد. علمی که نزد عالمان متصل به خداوند باشد، علمشان را عاشقانه برای تربیت مردم و رساندن مردم به بندگی خداوند متعال هزینه می‌کنند، بسیار ارزشمند و سودمند است. چنین عالمی در قیامت بسیار موردتوجه پروردگار عالمیان قرار خواهد گرفت؛ به‌گونه‌ای که دین مبین اسلام نگاه کردن به چهره این عالم را عبادت می‌داند؛ چراکه دانش این عالم نور است.
دانش عالمی که ارتباط خود را با خداوند متعال قطع کرده، ظلمت و همچون خنجری است که از پشت به دین و اهل دین اصابت می‌کند. کسی که حاکم و سلطان است که در دنیای امروز بدان رئیس‌جمهور می‌گویند اگر ارتباطی با پروردگار نداشته باشد؛ همه ارتباط خود را با هوای نفس و خاسته‌های نامشروع نفسانی تنظیم خواهد کرد؛ از منظر قرآن کریم و نگاه امیرالمؤمنین نه‌تنها چنین فردی بی‌ارزش است؛ بلکه حکومتی که بران استوارشده نیز حکومت ابلیسی، زورگویی، استبداد و استعماری خواهد بود که هیچ ارزشی ندارد.
خداوند در سوره قصص می فرماید: «إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلَا فِی الْأَرْضِ وَجَعَلَ أَهْلَهَا شِیَعًا» گردن کشی فرعون در ایجاد تفرقه در جامعه را موردتوجه قرارداد. حکومت نفس ننگین آدم کش تفرقه‌انداز هیچ ارزش ندارد.
اگر ثروت اتصال به خداوند متعال نداشته باشد، نیز بی‌ارزش خواهد شد. اتصال ثروت به خداوند متعال درگرو پرداخت زکات است؛ خمس، زکات، صدقه و بذل و عطا درراه الهی و هزینه در کارهای خیر و تقوا کابل و سیم‌هایی هستند که ثروت را به خداوند متعال متصل می‌سازد. در این صورت نه‌تنها ثروت؛ بلکه صاحب این ثروت نیز از ارزش بالایی برخوردار می‌گردد.
حتی ثروت حلال که گره‌خورده به بخل باشد نیز مضموم است و ثروت حلال درآمیخته با بخل در قیامت همچون طوقی گداخته بر گردن صاحب ثروت آویخته خواهد شد. انسان همواره باید در زندگی خود سعی و تلاش کند تا اتصال خود را به ذات اقدس الهی برقرار و حفظ نماید.
سه نوع اتصال ضروری به منبع نور هستی برای کسب معرفت الله لازم و ضروری است. منبع اولی که کابل وجودی ما برای کسب نور باید بدان وصل شود، پروردگار جهان و منبع دوم رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله و منبع سوم امام معصوم علیهم‌السلام است؛«یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا أَطِیعُوا اللَّهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الْأَمْرِ مِنْکُمْ» علمای شرایع اسلامی، مبلغان این سه منبع و وصل‌کننده مردم به این سه منبع نورانی کسب معرفت الله هستند.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی