display result search
منو
شب قدر اولیای الهی از رجب آغاز می‌شود

شب قدر اولیای الهی از رجب آغاز می‌شود

  • 3 تعداد قطعات
  • 42 دقیقه مدت قطعه
  • 93 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر حیدری کاشانی با موضوع «شب قدر اولیای الهی از رجب آغاز می‌شود»، سال 1400

خداوند در آیه 86 سوره هود فرموده است که اگر مؤمن حقیقی باشید ذخیره الهی برای شما بهترین و پرخیرترین است. در روایات آمده است که اولین آیه ای که بر زبان امام زمان(عج) در لحظه ظهورشان جاری می شود این آیه است و تمام مردم جهان این آیه را می شنوند.
امام زمان(عج) بلافاصله بعد از تلاوت آیه می فرمایند من ذخیره خدا بر روی زمینش هستم. ادامه روایت دارد که مشهورترین لقب امام زمان(عج) در زمان ظهور لقب «بقیه الله» است و چه خوب است که در نامگذاری فرزندان پسر خود از 500 نام و لقبی که برای امام زمان(عج) بیان شده و در نامگذاری دختران خود از 110 نام و لقبی که برای حضرت زهرا سلام الله علیها بیان شده است استفاده کنیم که بسیاری از این نام ها جدید و خاص است.
در فرایند سلوک الی الله سه ماه رجب، شعبان و رمضان مهم و حیاتی است. این سه ماه بهار بندگی نامیده شده است و اولیاء خدا شب قدرشان از ابتدای رجب شروع می شود و بار خود را برای شب قدر می بندند.
ماه رجب را ماه تخلیه و خالی شدن از رذایل اخلاقی می نامند. خداوند در وجود انسان 75 سپاه دارد که به آن جنود عقل می گویند و شیطان هم در وجود ما 75 سپاه دارد که آن را جنود جهل می نامند زیرا تنها راه نفوذ شیطان در وجود انسان جهالت و نادانی است.
انسان اعجوبه دو بعدی هستی است که می تواند از مقرب‌ترین ملائک الهی مقرب‌تر شود و از پست‌ترین حیوانات درنده‌خوتر و از شیطان هم شیطانی تر شود؛ بنابراین قلب هر کدام از ما میدان کربلا است و اصل و اساس سلوک الی الله که خداوند در سوره شمس بعد از یازده قسم آن را بیان کرده است این است که انسان نفس خود را تزکیه و پاک سازی کند.
در فضیلت سوره شمس آمده است که هر کسی که توفیقاتش کم است، احساس حسرت و خسارت می کند و رزق و روزی اش کم است بر تلاوت سوره شمس مداومت کند و بر پیام این سوره قیام عملی داشته باشد زیرا پیام سوره شمس فراخوان و فرمان خداوند به تزکیه نفس و زدودن غفلت‌ها و جهالت‌ها از دل است.
در ماه شعبان بر کثرت صلوات زیاد تأکید شده است. ماه شعبان ماه زینت گرفتن و آراسته شدن به اخلاق الهی و تقویت جنود خداوند در وجود انسان است و در یک کلام ماه تخلّق به اخلاق محمدی است و این کار با محوریت کثرت صلوات اتفاق می افتد.
ما با صلوات بر محمد و آل محمد به بشریت اعلام کنیم که دنباله رو برگزیده خدا و گل سر سبد عالم آفرینش هستیم و اعلام می کنیم که رهبران ما در این راه محمد و آل محمد هستند.
صلوات سیاسی ترین ذکر عالم است. ما با این ذکر به مردم عالم می گوییم که تنها رهبرانی که لیاقت رهبری و مدیریت در این عالم را دارند برگزیدگان خداوند هستند و ما منتظر حکومت کریمه محمد و آل محمد هستیم؛ علامه طباطبایی می فرمودند هر گاه مشکلی شما را گرفت دسته جمعی با هم سیل صلوات به راه بیندازید و هیچ مشکل مادی و معنوی نیست که با سیل صلوات از میان برداشته نشود.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی