display result search
منو
اعتکاف و فضیلت ماه مبارک رجب، جلسه اول

اعتکاف و فضیلت ماه مبارک رجب، جلسه اول

  • 1 تعداد قطعات
  • 28 دقیقه مدت قطعه
  • 28 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین کاظم صدیقی با موضوع «اعتکاف و فضیلت ماه مبارک رجب»، جلسه اول، سال 1397

دعاهای ماه مبارک رجب گنجینه‌های بی‌بدیل است و نوع دعاها هم از ناحیه‌ی خود حضرت حجّت ارواحناه فداه است. هم دعای نازنین ناحیه‌ی مقدّسه که جناب ابو القاسم حسین بن روح نقل می‌کند، هم دعای شریفی که جعفر نقل می‌کند و هم دعایی که میزبانی دو امام را در این ماه مطرح می‌کند؛ امام جواد علیه السّلام و امام هادی علیه السّلام. این دعاها را با دید معرفتی بخوانید، نه صرفاً با دید ثوابی. برای ثواب هم دعا خواندن خیلی خوب است. خواستند که ما یک اجری را، یک پاداشی را، یک گنجی را جلوی خود ببینیم و با اشتیاق به سوی آن گنج برویم، هیچ اشکالی ندارد. ولی همّت شما بالاتر از آن باشد.
من یک وقتی از مرحوم آیت الله بهجت روحی فداه چه آقای بهجتی داشتیم، چه تأسّف بزرگی که چنین کسانی را از دست دادیم و واقعاً پناهگاهی بودند و دست ما از این‌ها کوتاه شد. به آقای بهجت عرض کردم که من حاجتی دارم، به جایی نرسیدم. به من کمک کنید. ایشان فرمودند نماز جعفر طیّار بخوانید. ولی دعایی بعد از نماز جعفر طیّار است که در مفاتیح نیامده است، ولی مرحوم مجلسی در زاد المعاد این دعا را آورده است. این دعا را هم بخوانید. ما هم زاد المعادی تهیّه کردیم. وقتی من این دعا را خواندم، یقین کردم که آقای بهجت خواست من را از حاجتی که داشتیم عبور دهد و خواست من را با معرفت جدیدی آشنا کند. غالباً برخوردهای آقای بهجت برخوردهای توحیدی بود، معرفتی بود.
حالا یک جمله از این دعای بعد از نماز جعفر طیّار را خدمت شما قرائت می‌کنم ببینید چقدر لطیف است. در این دعای نازنین که آخر آن هم به دربان باب رحمت الهی وجود نازنین پیغمبر صلوات الله علیه و آله و سلّم و امیر المؤمنین علیه السّلام متوسّل می‌شویم، تا آن‌جا می‌رویم، گویا آن‌جا این دو نفر باید دست ما را بگیرند و بالا ببرند. در مجموع خیلی دعای لطیفی است. ولی دو تا از جملات این دعا آن است که «أَنْتَ أَبَرُّ بِی مِنْ أَبِی وَ أُمِّی‏» خدای من پدر من، مادر من با همه‌ی وجود می‌خواهند به من خیر برسانند. برّ به معنی نیکی است. هیچ پدر و مادری جز خیر برای فرزند خود نمی‌خواهد. با این‌که پدر و مادر من نیکوکارترین افراد نسبت به من هستند، ولی تو از پدر من، از مادر من هم به من خیرخواه‌تر هستی «أَبَرُّ بِی مِنْ أَبِی وَ أُمِّی». آدم در زندگی عاطفی، عاطفی‌تر از پدر و مادر کسی را ندارد. باور کنید هیچ دوستی مانند پدر انسان نیست و هیچ دلسوزی مانند مادر انسان نیست. از مادر مهربان‌تر، دلسوزتر، خیر خواه‌تر کسی را نداریم.
در این دعا می‌گوییم این شور و شعور و عشق و سوزی که مادر من نسبت به من دارد، تو در وجود او گذاشتی. این یک رعشه‌ای از دریای محبّت تو نسبت به من است. من را خیلی دوست داری، مادر من، من را خیلی دوست دارد ولی تو بیشتر از مادر من، من را دوست داری. «أَبَرُّ بِی مِنْ أَبِی وَ أُمِّی وَ أَرْحَمُ بِی مِنْ نَفْسِی‏» خدایا هر کسی حبّ ذات آدم حتّی به مادر خود می‌گوید، مادر من، پدر من، فرزند من. همه چیز را به خاطر خود می‌خواهد. آدمی که در زندگی محور است، تو از خود من به من مهربان‌تر هستی. «وَ أَرْحَمُ بِی مِنْ نَفْسِی‏» رحم و مهربانی تو، از من به من بیشتر است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 28:13

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی