display result search
منو
نصرت الهی در گرو ثبات قدم، صداقت و اخلاص

نصرت الهی در گرو ثبات قدم، صداقت و اخلاص

  • 1 تعداد قطعات
  • 26 دقیقه مدت قطعه
  • 168 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سید حسین حسینی قمی با موضوع «نصرت الهی در گرو ثبات قدم، صداقت و اخلاص»، سال 1401

در توصیف اصحاب رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله، امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام در خطبه 56 نهج‌البلاغه ضمن اشاره به جهاد، مقاومت و شهادت در صدر اسلام، اخلاص در میان اصحاب پیامبر اعظم(ص) را مهم‌ترین پایه پیروزی‌های دین الهی توصیف کردند.
در این جنگ‌ها ملاک و میزان در نبردها، مسیر مبتنی بر اعتقادی بود که انتخاب کرده بودند؛ حضرت در خطبه 56 نهج‌البلاغه جهاد را مسیر روشن و شاهراه حق که بر ایمان می‌افزود و همواره تسلیم امر الهی بودند، یاد نمودند.
امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام صبر بر دشواری‌ها و مشکلات فراوان صدر اسلام و جدیت بر جهاد مقابل دشمن را از ویژگی‌های صدر اسلام یاد می‌کند. حضرت می‌فرمایند؛ «وَ لَقَدْ کَانَ الرَّجُلُ مِنَّا وَ الْآخَرُ مِنْ عَدُوِّنَا یَتَصَاوَلَانِ تَصَاوُلَ الْفَحْلَیْنِ یَتَخَالَسَانِ أَنْفُسَهُمَا»، گاهى یکى از ما با فرد دیگرى از دشمن به‌صورت دو قهرمان با هم نبرد می‌کردند؛ به‌گونه‌ای که هر یک می‌خواست کار دیگرى را بسازد و جام مرگ را به او بنوشاند.
امام علیه السلام در این خطبه پیروزی‌ها و شکست‌ها در جهاد را متذکر می‌شوند. «صِدْقَنَا أَنْزَلَ بِعَدُوِّنَا الْکَبْتَ وَ أَنْزَلَ عَلَیْنَا النَّصْرَ حَتَّى اسْتَقَرَّ الْإِسْلَامُ مُلْقِیاً جِرَانَهُ وَ مُتَبَوِّئاً أَوْطَانَهُ»، وقتی خداوند متعال تجلی صداقت را در میان مسلمانان که برای خدا و آزادی از دست کفر مبارزه می‌کردند را دیدند؛ دشمنان را ذلیل کرد و خداوند ما را پیروز نمود تا اسلام مستقر گردید.
سنت الهی تغییرناپذیر است. تا یک ملت خود حرکت نکنند، خداوند متعال هیچ چیزی را تغییر نمی‌دهد و این مهم از سنت‌های الهی است؛ صداقت در مسیر الهی مهم‌ترین پایه پیروزی مؤمنین است؛ قطعاً اگر انبوه جمعیتی که همراه رسول‌الله صلی اله علیه و آله بودند، صداقت نداشتند، خداوند متعال پیروزی را بر ایشان نازل نمی‌کرد.
در حماسه بزرگ انقلاب اسلامی است، مردم خواستند و صادقانه به میدان آمدند و برای خدا قدم برداشتند و از این که به مرجع بزرگ توهین شده بود، به خشم آمده بودند که بعدها چهلم‌هایی برگزار شد و همه صادقانه برای رضایت الهی آمده بودند. خداوند متعال اگر صداقت در امتی را مشاهده کند آنها را پیروز نبردها خواهد کرد و اگر روزی جامعه‌ای صداقتش را کم کند به همان اندازه نصرت الهی کاهش پیدا خواهد کرد.
صداقت مهم‌ترین پایه پیروزی تمام انبیا و اوصیای الهی است. سختی‌های و دشواری‌هایی که انبیای الهی و امت ایشان درک کردند در مسیر کشف صداقت بود. این که خداوند متعال پیامبران را با معجزه پیروز نمی‌کردند، نشان‌دهنده اهمیت عینیت‌بخشی دنیایی صداقت در مسیر و آزمونی بزرگ است؛ معجزه استثناست و قرار نیست همه‌جا معجزه شده؛ «وَأَرْسَلَ عَلَیْهِمْ طَیْرًا أَبَابِیلَ» صورت بگیرد.
ابتلائات از برجسته‌ترین امتحانات الهی است. وقتی حضرت ابراهیم(ع) از سنگین‌ترین آزمون‌ها پیروزمندانه عبور کردند، به مقام نبوت و امامت امت نائل آمدند. زندگی زاهدانه و اسیر دنیا نبودن انبیای الهی، پذیرش آنان و علم خدا به وفای آنها، ایشان را مورد قبول ویژه قرار داد و خداوند متعال آنها را با قرب به خود، نام نیک، نزول ملائکه، ارتباط وحیانی و علم زیاد، وسیله ارتباط و واسطه شدن بین خالق و مخلوق و رسیدن به رضوان خدا قرار دادند.
انقلاب اسلامی با صداقت ملت ایران و در طی مسیر الی الله شروع شد. هیچ‌کس حتی احتمال پیروزی و موفقیت با دستان خالی در مقابل رژیم تا دندان مسلح ستم‌شاهی 2500ساله را نمی‌داد. مردم راست گفتند و منیتی در کار نبود و همه برای خدا آمده بودند و این اخلاص، ایمان، صداقت و تحمل سختی‌ها و شکنجه‌ها مهم‌ترین پایه پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی بود.
تا زمانی که مردم صادقانه از نظام، امام، رهبر و آرمان‌هایشان حمایت کنند و در صحنه باشند، به تعبیر امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام همان پیروزی است؛ خداوند متعال با کسی تعارف ندارد و به کسی تضمین نداده است؛ اگر اخلاص، صداقت و نگاه الهی کم شود، به همان مقدار نصرت الهی کاهش پیدا خواهد کرد.
سلسله مشکلات و گرفتاری‌های حاکم بر جامعه نشان‌دهنده کاهش اخلاص و صداقت در جامعه به‌ویژه در میان برخی مسئولین است. برخی می‌خواهند یوم‌الله‌های انقلاب فراموش شود؛ تا تأثیر اخلاص و صداقت‌ها بر افزایش حمایت‌های الهی را مخفی کنند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 26:45

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی