display result search
منو
هنر خوب زیستن، جلسه سی و یکم

هنر خوب زیستن، جلسه سی و یکم

  • 1 تعداد قطعات
  • 17 دقیقه مدت قطعه
  • 38 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام احمد لقمانی با موضوع «هنر خوب زیستن»، جلسه سی و یکم، سال 1397

ما باید زیرک و زرنگ باشیم. پیامبر فرمودند: خدا رحمت کند کسی که قدر خود را بداند. امیرالمؤمنین فرمودند: جاهل کسی است که نمی‌داند باید چه کند، ولی دانا و عاقل و فرزانه به خوبی می‌داند. جاهل کیست؟ امیرالمؤمنین فرمود: «الجاهل لا یرتدع» تا آخر خطا را می‌رود، دست برنمی‌دارد. برنمی‌گردد. حضرت فرمودند: جاهل کسی است که امور ریز و پست و ناچیز زندگی او را فریب می‌دهد. عشق سرعت، عشق موبایل، عشق مد، عشق لباس، عشق شهرت و قدرت، این جاهل است. فرمودند: «الجاهل میت‏ و إن‏ کان‏ حیا» جاهل مرده است اگرچه به ظاهر زنده است. بعضی هستند 25 ساله می‌میرند و 70 ساله دفن می‌شوند. مرده عمودی است. چون جاهل است. حضرت فرمودند: «نعمة الجاهل‏ کروضة علی مزبلة» ارزش زندگی انسان به چیست؟ حضرت فرمودند: نعمتی که جاهل دارد مثل باغی است روح افزا، دلگشا، که در کنار محل بد بو و متعفنی است. عمر به جای بال برای او وبال می‌شود. مال و سلامتی و ثروت به جای نعمت برای او نقمت می‌شود. چون جاهل است نمی‌داند چه بکند. دیدید بعضی‌ها بخاطر اینکه یک مقدار وضع مالی خوبی دارند سراغ چه چیزهایی می‌روند. بعد از مدتی معتاد، سر خورده و سر شکسته می‌شوند.
شخصی که سلامتی داشت، دارایی داشت طرف مواد مخدر صنعتی رفت. روزنامه‌ها نوشتند، یکی دو سال قبل در یکی از شهرها فرزند شیرخواره خود را از طبقه پنجم در کوچه پرت کرد. یک هفته این طفل معصوم با مرگ دست و پنجه نرم کرد و در پایان تسلیم مرگ شد. نعمت جاهل! با هدیه خداوند چطور برخورد می‌کند؟! دانایی، آگاهی، هوشیاری، تمام نعمتی است که باید قدر بدانیم. مراقب نعمت‌های الهی باشیم تا نقمت نشود.
امیرالمؤمنین علی (ع) فرمودند: «الجاهل یمیل‏ إلی شکله‏» همیشه به مثل خود میل دارد. سراغ افراد حکیم و دانا و بصیر نمی‌رود چون جاهل است و بی خرد است. بعد فرمودند: جاهل مثل صخره‌ای است که راه نفوذ آب در آن نیست. دیدید گاهی آب ‌سنگ‌ها را می‌شکافد. ولی جاهل سخت‌تر از سنگ است. جهل چقدر بد است و علم چقدر خوب است. عقل چقدر خوب است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 17:02

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی