display result search
منو
خانواده متعالی، جلسه اول

خانواده متعالی، جلسه اول

  • 2 تعداد قطعات
  • 54 دقیقه مدت قطعه
  • 158 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع «خانواده متعالی»، جلسه اول، سال 1389

مفهوم خانواده در منظومه معارف دینی مفهوم بسیار برجسته و کلیدی است. اگر ما اخلاق را تقسیم بکنیم به اخلاق فردی و اجتماعی، انسان اکثر مباحث اخلاقی را در اخلاق اجتماعی می ببیند و اگر اخلاق اجتماعی را تقسیم کنیم به اخلاق خانواده و دیگران، اکثر معارف و سفارشات و توصیه های اخلاقی مربوط به خانواده می شوند.
خانواده محل رشد معنوی انسان و محل بیشترین امتحانات الهی است که از هر کسی گرفته می شود. محل دریافت بیشترین نعمات الهی هم خانواده است. محل بیشترین زمین خوردن ها هم خانوده است. محل زیاد شدن روزی است به این معنی که قبل از این که به تدبیر و هنر و زرنگی و چابکی انسان وابسته باشد به تعاملی که انسان با خانواده و ذوالارحام و فامیل درجه یک دارد بستگی دارد و از مهمترین عوامل رزق و روزی انسان است و در بین انواع روزی ها، نوع تعامل با خانواده از مهترین عوامل تعیین عمر انسان است.
خانواده در فرهنگ اسلامی و اساساً هر جامعه‌ای اهمیت بسیار زیادی دارد. خانواده محل تربیت و رشد انسان‌هاست، چه والدین و چه فرزندان. اما چرا میزان نارضایتی‌ها در خانواده‌های ما این قدر بالاست؟ چرا اثرات طبیعی ازدواج کمتر دیده و لمس می‌شود؟
یکی از علت‌های مهم اینکه خانواده‌ها کمتر از آنچه انتظار می‌رود، باعث رشد و تعالی انسان‌ها در زمینه مادی و معنوی می‌شوند، نگاه غلطی است که در فکر و فرهنگ ما نسبت به خانواده و روابط خانوادگی رسوخ یافته و تغییر آن‌ها ضروری است. امروزه اکثر افراد انتظار دارند خانواده به آن‌ها آرامش بدهد و در خدمت آن‌ها باشد. آیا چنین تصوراتی درست است؟
تفاوت نگاه اسلام و غرب به روابط زن و مرد و تفاوت‌های آن‌ها در چیست؟ آیا اساساً بین زن و مرد تفاوتی وجود دارد؟ اگر تفاوتی هست، چه تأثیری بر جایگاه و وظایف آن دو به عنوان زن و شوهر در خانواده می‌گذارد؟
خانواده نه فقط متعادل و آرام، بلکه باید متعالی و رشددهنده باشد. راه رسیدن به چنین خانواده‌ای آسان است، اگر افراد خانواده به یک توصیه اساسی عمل کنند و باب سعادت را با «کلید طلایی» در روابط زناشویی باز نمایند.‌‌ بساری از مشکلات جایشان را به شادی‌ و آرامش خواهند داد.
توجه و دقت در این مجموعه به تمام کسانی که به دنبال راه حلی برای مشکلات زندگی مشترک‌شان می‌گردند توصیه می‌گردد.

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

  • کاربر مهمان
    عالی

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی