display result search
منو
دیدگاه اسلام درباره عید نوروز

دیدگاه اسلام درباره عید نوروز

  • 1 تعداد قطعات
  • 29 دقیقه مدت قطعه
  • 66 دریافت شده
سخنرانی حجت‌الاسلام سیدمحمود مدنی با موضوع «دیدگاه اسلام درباره عید نوروز»، سال 1399

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ یَا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمُ الَّذِی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا کَثِیرًا وَنِسَاءً ۚ وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِی تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ ۚ إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلَیْکُمْ رَقِیبًا
ای مردم، بترسید از پروردگار خود، آن خدایی که همه شما را از یک تن بیافرید و هم از آن، جفت او را خلق کرد و از آن دو تن خلقی بسیار در اطراف عالم از مرد و زن پراکند، و بترسید از آن خدایی که به نام او از یکدیگر مسئلت و درخواست می‌کنید و درباره ارحام کوتاهی نکنید، که خدا مراقب اعمال شماست.»
گاهی سوالی مطرح می شود که آیا بگوییم نوروز باستانی و یا بگوییم نوروز اسلامی. آیا این عید ایرای، باستانی و تاریخی است و یا اینکه یک عید اسلامی و مربوط به اهلبیت علیهم السلام است؟
شیوه برخورد اسلام با رسوم اجتماعی چگونه است؟
وقتی اسلام ظهور کرد، در جامعه آن روزی عادت ها و رسم ها و فرهنگ ها و خرده فرهنگ های زیادی وجود داشت. رفتار اسلام با این رسم ها چگونه بود و چه کار می باید می کرد.
یک شیوه این است که بگوییم این آداب و رسم و فرهنگ از عصر جاهلیت به جا مانده است و همه را یکجا و دربست رد کنیم.
شیوه دیگر این است که این رسم های جاهلی و عادات سابق را دربست بپذیریم. اگر دربست رد کنیم جامعه دچار تنش و سردرگمی می شود چون که مرد با آن رسم و عادت خو گرفته و زندگی کرده اند که قطع یکباره آن آنها را دچار مشکل می کند. حالا اگر بیاییم دربست آنها را بپذیریم که این عادات عادات جاهلی و گناه آلود و شرک آمیز است و اینجاست که باید به مکتب اسلام و تشیع و اعتقاد خودتون افتخار کنید. در آن جامعه اسلام آمد و نه آن رسوم را به طور کلی رد کرد و آن را دربست قبول کرد. اسلام آن رسوم را اصلاح کرد.
اسلام با هر آئینی که پسندیده باشد، از هر قوم و نژاد و قبیله ای که باشد موافق است و از آن حمایت می کند.
اما با هر آئینی که ناپسند باشد و با عقل و فطرت انسان موافق نباشد اسلام آن را نمی پسندد. نوروز دارای چیزهای فراوان ارزشمندی است. چرا اسلام با آن مخالف باشد. یکی از سنت های نیکو و خوب سنت خانه تکانی است. اسلام با بهداشت، نظافت و خانه تکانی موافق است و بر آنها مهر تأیید می زند.
در زمان عید سنت دید و بازدید است که اسلام بر صله ارحام نگاه ویژه و خاص دارد.
حدیث امام صادق (ع) در مورد نوروز به معلی که یکی از اصحاب بود فرمودند:
ای معلی به درستی که روز نوروز روزی است که حق تعالی در این روز پیمان گرفت از انسان در روز ألست، که وی را به یگانگی بپرستند و از برای او شریک قرار ندهند و در بندگی و پرستیدن هیچ چیز را شریک او نگردانند و ایمان بیاورند به پیامبران و حجت های او بر خلق و امامان و پیشوایان دین و ائمه معصومین(ع).
و این اولین روزی است که در آن آفتاب طلوع کرد و بادهای آبستن کننده درختان وزیده است و گلها و شکوفه های زمین آفریده شده است.
و در این روز کشتی حضرت نوح بر کوه جودی قرار گرفته.
و در این روز جبرئیل به حضرت رسول(ص) نازل گردید و او را مأمور به تبلیغ نمود، یعنی بعثت پیامبر(ص) در این روز بوده، و در این روز حضرت ابراهیم(ع) بت ها را شکست.
و در این روز بود که پیامبر(ص) امر کرد اصحاب خود را که بیعت کنند با امیرالمؤمنین(ع) و او را با این نام بخوانند، یعنی روز غدیر در این روز بوده است.
در این روز خلافت به حضرت علی(ع) بازگشت و بار دیگر بعد از کشته شدن عثمان، مردم باحضرت علی (ع) بیعت کردند، روز خلافت ظاهری آن حضرت دراین روز بوده است.
در این روز قائم آل محمد(ص) حضرت امام زمان(عج) ظاهر خواهد شد و بر دشمنان غالب می گردد و در هیچ روز نوروزی نیست مگر آنکه ما انتظار فرج می کشیم و این روز را عجم حفظ کرده و حرمت آن را رعایت نموده و شما آن را ضایع کردید.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 29:16

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی