display result search
منو
آشکار شدن گنج های زمین

آشکار شدن گنج های زمین

  • 2 تعداد قطعات
  • 40 دقیقه مدت قطعه
  • 40 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام احمد لقمانی با موضوع «آشکار شدن گنج های زمین»، سال 1400

برای کسب رضایت اهل بیت (ع) باید سبک زندگی خود را با آن‌ها تنظیم کنیم. اولین نکته ای که در زندگی اهل بیت(ع) می بینیم شناخت خود است که انسان خودیابی و خودکاوی داشته باشد.
وقتی انسان خود را شناخت به هر قیمتی زندگی نمی‌کند بلکه قیمتی زندگی می‌کند. باسواد واقعی کسی است که قدر و قیمت خود را بداند و اهل فهم و خود ارزشمندی باشد.
ما در زندگی رها نیستیم، ابتدا و انتهای زندگی مسئولیت داریم، انسان هستیم و با جمادات و حیوانات فرق داریم، باید با آسمان در ارتباط باشیم و خدا را عبادت کنیم؛ وقتی انسان این بینش را پیدا کرد زندگی او وصل به ابدیت می شود بنابراین در زندگی شاد است و آرامش دارد زیرا خدا را دارد و خود را تنها و رها نمی‌داند.
در حرم بودن یعنی من می‌خواهم در آغوش خدا باشم. این عقل انسان است که این بینش را به انسان می‌دهد زیرا عقل پیامبر درونی انسان است و امیر مؤمنان(ع) فلسفه بعثت انبیاء را یک چیز فرمودند و آن این است که انبیاء آمده‌اند عقل دفن شده بشریت را آشکار و هواها و هوس‌ها را دفن کنند و عقل بر انسان حاکم شود و عقل که آمد دین و ثروت هم می‌آید.
اولین کاری که امام زمان (عج) انجام می دهند توسعه عقلانی است. امام باقر علیه السلام فرمودند خداوند دست مهدی(عج) را بر سر مردم می کشد و عقل ها کامل می شود و افراد زشتی گناه را می بینند مردم در کمال مسالمت با هم زندگی می کنند و زمین گنج های درونی خود را آشکار می کند و همه اینها به تکامل عقل وابسته است.
عاقل ترین افراد متدین ترین افراد هستند. به همین خاطر امام صادق علیه السلام در دعایشان اولین گزینه عقل کامل را مطرح می‌کنند و بعد از 4 درخواست برای افزایش عقل و معرفت، آنگاه از خدا عمل زیاد را می خواهند و این یعنی اول اندیشه و بعد عمل و پیامبر(ص) فرمودند من خود و پیروانم را به بصیرت دعوت می کنم.
عقل ریسمانی است که از انحراف و کجروی پیشگیری می‌کند. امیر مؤمنان(ع) فرمودند افرادی که عاقلانه زندگی می‌کنند از بسیاری از خوشی های دنیا چشم پوشی کرده و در دلشان شاد و اهل سرور هستند و احساس خوشبختی واقعی دارند زیرا راهکار احساس خوشبختی در درون انسان است.
امیرالمؤمنین(ع) در روایتی زیبا فرمودند انسان عاقل وقتی پا به سن گذاشت عقلش جوان می‌شود و انسان جاهل وقتی پا به سن گذاشت جهلش جوان می‌شود

قطعات

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی