display result search
منو
چهار ظرفیت تربیت دینی

چهار ظرفیت تربیت دینی

  • 1 تعداد قطعات
  • 50 دقیقه مدت قطعه
  • 17 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام سید علیرضا تراشیون با موضوع «چهار ظرفیت تربیت دینی»، سال 1400

یکی از مهمترین اهداف خلقت انسان این است که در مسیر بندگی خدا قرار بگیرد. یکی از وظایف والدین این است که نسل خود را بنده خدا پرورش بدهند و این تربیت هم شدنی است و پیچیدگی خاصی ندارد.
امروز در دنیای مادی، بشر به یک بن بست رسیده است. انسانی که مادی شود چه بخواهد و چه نخواهد رنگ و بوی حیوانی می گیرد و موجودی جری، پرتوقع و درنده خود می شود که شاید بخواهد به صورت همه چنگ بزند و این حرف را حتی جامعه شناسان غربی هم می گویند و به دنبال مهار انسان هستند.
در جوامعی که مادی می شوند باید انسان را کنترل کرد و دائم با دوربین های مختلف و انواع نرم افزارها و سخت افزارها مدیریت کرد ولی انسان وقتی تربیت دینی شود و عالم را محضر خداوند متعال بداند و خدا را ناظر اعمال خود بداند دست به خطا، اشتباه، آسیب و آزار دیگران نمی زند.
حرف ما هم همین است که جامعه وقتی به بلوغ و تکامل می رسد که مسیری که انسان ها طی می کنند مسیر بندگی خدا باشد و اتفاق خاصی که با ظهور حضرت ولی عصر می افتد این است که انسان ها خود را بنده خدا می دانند و ظلمی اتفاق نمی افتد.
ما در جامعه ای نفس می کشیم که بستر خوب شدن برای آنها فراوان است. امروز اگر ما بخواهیم نسلی را خوب تربیت کنیم ابزار آن وجود دارد به این شرط که ما از ظرفیتی که خدا به ما ارزانی کرده استفاده کنیم زیرا تربیت کار پیچیده ای نیست و می شود آن را انجام داد و به همین خاطر خداوند آن را بر عهده والدین گذاشته است.
فرصت های بی نظیری داریم و باید به آنها توجه کنیم. اولین ظرفیت، مجالس و محافل اهل بیت(ع) است که حقیقتا برکتی است که خداوند در جامعه ما گسترانده است و به همین دلیل بزرگان تأکید داشتند که فرزندان خود را به مجالس اهل بیت ببرید ولو به اندازه خوردن یک استکان چای زیرا با این کار دنیا و آخرتشان را بیمه می کنیم.
امروز شیطان صفتان به دنبال این هستند که اهل بیت(ع) را در نگاه نسل جدید پایین بیاورند. ظرفیت دوم این است که فرزندان خود را برای زیارت قبور اهل بیت(ع) ببریم زیرا در زیارت اهل بیت(ع) سازندگی و رشد اتفاق می افتد و انسان هر چه به اهل بیت(ع) نزدیک تر شود اثرش بیشتر است.
زیارت علاوه بر آثار تربیتی دنیایی آثار آخرتی هم دارد و انسان را از گرفتاری قیامت نجات می دهد. طرفداران اندیشه مادی به جای زیارت و توسل به اهل بیت مکان های تفریحی و گردشگری را ترویج می کنند و می بینیم که سال می آید و می رود ولی بچه اش را یک زیارت نمی‌برد ولی سفرهای تفریحی به هیچ وجه قطع نمی شود.
سومین ظرفیت تربیت دینی جامعه ما مساجد است. اگر ما می خواهیم نسل مان خوب تربیت شوند باید او را به محیط مسجد ببریم زیرا حضور در آن مکان اثرات تربیتی دارد؛ حضرت زهرا سلام الله علیها فرزندان خود را حتی برای بازی به مسجد می فرستادند زیرا حضور در مسجد بر روی رفتار بچه ها تأثیر دارد.
مسجد یک فرصت تربیتی است و نباید به پاتوق پیرمرد و پیرزن‌ها تبدیل شود. اگر بچه ها در مسجد بازی می کنند نباید به آنها تشر بزنیم و آنها را از مسجد دلسرد کنیم؛ در گذشته علما در مسجد درخت گردو می کاشتند تا بچه ها به بهانه آن درخت به مسجد بیایند بنابراین باید کاری کنیم که مسجد محل حضور بچه ها باشد.
تربیت همیشه به سخنرانی نیست بلکه همین حضور در مساجد بچه ها را در ریل تربیت قرار می دهد.
پدر و مادرها از ظرفیت‌های تربیت دینی هستند. کم نیستند مادرانی که بچه‌های خود را با وضو شیر می دهند و برای تربیت دینی دلسوزی می کنند ولی یکی از عواملی که این فرصت را تضعیف می کند مشغولیت بیش از حد مادران است که منجر به بی تفاوتی والدین نسبت به تربیت فرزندان می شود.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 50:36

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی