display result search
منو
عکس العمل انسان در بلا

عکس العمل انسان در بلا

  • 1 تعداد قطعات
  • 56 دقیقه مدت قطعه
  • 382 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام مسعود عالی با موضوع «عکس العمل انسان در بلا»، سال 1400

شکرگزاری‌های ما در زندگی کم شده و زبان گلایه ما باز است. متأسفانه وقتی بلایی به ما می‌رسد آن را بزرگ می بینیم ولی این همه نعمتی که از آن برخوردار هستیم را نمی بینیم در حالی که اگر انسان به نعمت‌ها توجه نداشته باشد همان نعمت ها به بلا تبدیل می‌شود.
ما خیلی از نعمت‌های خدا را نمی بینیم چه برسد به این که شکر کنیم. اگر عکس العمل مناسب در مقابل نعمت‌ها داشته باشیم نعمت زیاد می شود وگرنه نعمت تبدیل به بلا می شود و در نقطه مقابل اگر در بلاها عکس العمل مناسب داشته باشیم رفع و تبدیل به نعمت و فرصت می شود و اگر عکس‌العمل نامناسب داشته باشیم و کفر بگوییم بلا زیاد می‌شود.
در مقابل بلا چند عکس العمل می توانیم داشته باشیم. برخی انسان‌های ضعیف در مقابل بلا متحیر می‌شوند و خود را می‌بازند و برخی دیگر عکس‌العمل‌شان قهر، اعتراض و کفر به خدا است و با خدا درگیر می شوند.
عکس‌العمل بعضی دیگر در بلاها پشیمانی نسبت به گذشته خوبشان است و تقصیر را گردن دیگران می اندازند؛ مثلا اگر به کسی پول قرض دادیم و او پس نمی دهد اظهار پشیمانی می کند و می گوید دیگر به کسی قرض نمیدهم؛ و وای به کسانی که انسان های خیّر را از عمل خیرشان پشیمان می‌کنند.
انسان های با معرفت وقتی به مشکلی برخورد می کنند نه دچار خود باختگی و تحیر می‌شوند، نه پشیمان می‌شوند و نه شروع به قهر و اعتراض و کفر خدا می کنند بلکه می فهمند که عالم دنیا را خدا با همین بلاها خلق کرده است.
بلاها و رنج‌ها که انسان با آن خلق شده است مثل تمرینی است که مربی به ورزشکار می‌دهد تا به قهرمانی برسد و یا تلاش و بی خوابی است که یک دانشجو می کشد تا به قله‌های دانش برسد. انسان اگر بخواهد به قله‌های تعالی و کمال برسد با بخور و بخواب نمی‌شود و باید بلا ببیند تا روح او قوی شود و کسی که بلا نمی‌بیند معلوم می شود که مربی رهایش کرده است.
پیامبر(ص) در خانه‌ای نشسته بودند ناگهان تخم مرغی از بالای بلندی افتاد و نشکست؛ پیامبر(ص) تعجب کردند و از جا بلند شدند، صاحب خانه گفت تعجب نکنید من مدت‌ها است که بلایی نمی بینم؛ پیامبر(ص) فرمودند کسی که بلا نمی‌بیند معلوم می شود که خدا با او کاری ندارد و از آن خانه بیرون آمدند.
امام صادق علیه السلام فرمودند اگر بیماری، فقر و مرگ نبود انسان ادعای خدایی می کرد. بت‌های عالم دو دسته اند؛ یک دسته بت‌های سنگی و چوبی است که بیرون از وجود آدم است و شکستن آنها برای جسم ما دردی ندارد ولی دسته دیگر بت‌های درون آدم مانند تمایلات نفسانی، تکبر و منیت است که در اینجا اگر خدا بخواهد این بت را بشکند ناراحت می‌شویم و بلاها این بت‌ها را می‌شکنند.
یکی از حکمت‌های بلاها نشان دادن عجز انسان است تا انسان خدا را فراموش نکند. علاوه بر این بیشتر بلاها تقصیر خودمان و تصمیمات‌مان است و خداوند در قرآن می‌فرماید هر مصیبتی که به سرتان می‌آید به خاطر اعمال خودتان است که در اینجا بلا به عنوان کفاره گناهان در همین عالم به انسان می رسد و این هم از لطف خدا است.
عکس‌العمل انسان‌های با معرفت در بلا صبر است و یک مرحله بالاتر شکر است. اگر انسان در بلاها با خدا در نیفتد و صابر و شاکر باشد خدا همان بلا را برای او تبدیل به نعمت و گشایش می کند؛ برای مثال بزرگترین بلا برای اهل بیت(ع) در عاشورا بود ولی با صبر حضرت زینب سلام الله علیها و شکرگزاری خدا همان بلا تبدیل به دستگاهی برای حفظ دین تا قیامت شد که بزرگترین نعمت است.
حضرت زینب سلام الله علیها شاگرد 5 تن آل عبا بودند و از هر کدام از آنها یک خصوصیت را آموختند. عقل و معرفت را از پیامبر(ص) گرفتند و عقیله بنی هاشم شدند، از پدرشان شجاعت را به ارث بردند که در مجلس ابن زیاد و یزید با شجاعت جواب هتاکی شان را دادند، سومین استادشان حضرت زهرا سلام الله علیها بودند که عفت و حیا را از ایشان آموختند، از امام حسن علیه السلام صبر را آموختند و از امام حسین علیه السلام عزت نفس را آموختند که بعد از عاشورا ذره‌ای ذلت در رفتارشان دیده نشد.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 56:25

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی