display result search
منو
اعمال سفارش شده ماه رجب

اعمال سفارش شده ماه رجب

  • 1 تعداد قطعات
  • 33 دقیقه مدت قطعه
  • 182 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام حبیب الله فرحزاد با موضوع «اعمال سفارش شده ماه رجب»، سال 1400

ماه جمادی مهمان حضرت زهرا سلام الله علیه بودیم و با ورود به ماه رجب مهمان امیرالمؤمنین(ع) و بعد در ماه شعبان مهمان پیامبر(ص) و در ماه رمضان هم مهمان خدا خواهیم بود.
باید قدردان نعمت‌های خدا باشیم. ماه رجب ماه ریزش رحمت خدا و نام نهری در بهشت است که از عسل شیرین تر و از شیر سفیدتر است و کسی که در این ماه روزه بگیرد خداوند در بهشت این نهر را نصیبش می‌کند.

در روایت داریم که در قیامت افرادی که برای حضرت زهرا سلام الله علیها قدمی برداشته اند ندا می‌رسد «این الفاطمیون» و از همه آنها شفاعت می‌شود و همچنین افرادی که در ماه رجب اعمال این ماه را انجام دادند و از این فرصت استفاده کردند ندا می‌رسد «این الرجبیون» و به واسطه این اعمال در قیامت شناخته می‌شوند.
در روایت است کسی که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد باعث خشنودی خدای متعال، خاموشی غضب خدا و بسته شدن دری از درهای جهنم می شود.
صدقه دادن در ماه رجب هم بسیار سفارش شده است. در روایت است که هر خیری که به کسی برسانیم صدقه است بنابراین در این ماه باید سعی کنیم به افراد کمک کنیم حتی با دادن یک لیوان آب به دست کسی که تشنه است. ایستگاه صلواتی زدن در ماه رجب خیلی خوب است. ایستگاه صلواتی نباید مزاحمت برای کسی ایجاد کند و اینطور نباشد که بلندگوهای بزرگ داشته باشند که صدایش همسایه را اذیت کند.

یکی از اعمال مهم ماه رجب توبه و استغفار است. اگر به کسی ظلم کردیم حقش را بدهیم و او را راضی کنیم و اگر حق خدا را ضایع کردیم جبران کنیم؛ پیامبر(ص) فرمودند کسی که زیاد استغفار کند خداوند او را از هر گرفتاری نجات می‌دهد و از جایی که گمان نمی کند به او روزی می دهد بنابراین کسانی که روزی شان کم است و برکت ندارد باید زیاد استغفار کنند.
امام صادق علیه السلام از قول مادرشان نقل می کنند که امام باقر علیه السلام به ایشان فرمودند من برای گنهکاران شیعیان در شبانه روز دائما دعا می کنم زیرا ما اهل بیت اگر بلا می بینیم صبر می کنیم بر چیزی که می بینیم ولی شیعیان ما صبر می کنند بر چیزی که نمی بینند.
علامه طباطبایی گاهی سر درس سکوت می کردند و گاهی در راه رفتن می ایستادند تا حواس ها جمع شود و سپس می فرمودند ما برای ابدیت و جاودانگی خلق شدیم و این چند روز دنیا به زودی تمام می‌شود ولی ابدی خود را در این چند روز دنیا می‌سازیم بنابراین باید این فرصت‌های ماه رجب و دیگر ماه‌ها استفاده کنیم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 33:21

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی