display result search
منو
رمز تداوم انقلاب در صداقت مسئولان با مردم

رمز تداوم انقلاب در صداقت مسئولان با مردم

  • 1 تعداد قطعات
  • 29 دقیقه مدت قطعه
  • 68 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام سید حسین حسینی قمی با موضوع «رمز تداوم انقلاب در صداقت مسئولان با مردم»، سال 1400

امیر مومنان علی علیه السلام در خطبه 56 نهج البلاغه می فرمایند:
«وَ لَقَدْ کُنَّا مَعَ رَسُولِ اللَّهِ (صلی الله علیه وآله) نَقْتُلُ آبَاءَنَا وَ أَبْنَاءَنَا وَ إِخْوَانَنَا وَ أَعْمَامَنَا، مَا یَزِیدُنَا ذَلِکَ إِلَّا إِیمَاناً وَ تَسْلِیماً وَ مُضِیّاً عَلَى‏ اللَّقَمِ وَ صَبْراً عَلَى مَضَضِ الْأَلَمِ وَ جِدّاً فِی جِهَادِ الْعَدُوِّ، وَ لَقَدْ کَانَ الرَّجُلُ مِنَّا وَ الْآخَرُ مِنْ عَدُوِّنَا یَتَصَاوَلَانِ تَصَاوُلَ الْفَحْلَیْنِ یَتَخَالَسَانِ أَنْفُسَهُمَا أَیُّهُمَا یَسْقِی صَاحِبَهُ کَأْسَ الْمَنُونِ فَمَرَّةً لَنَا مِنْ عَدُوِّنَا وَ مَرَّةً لِعَدُوِّنَا مِنَّا، فَلَمَّا رَأَى اللَّهُ صِدْقَنَا أَنْزَلَ بِعَدُوِّنَا الْکَبْتَ وَ أَنْزَلَ عَلَیْنَا النَّصْرَ حَتَّى اسْتَقَرَّ الْإِسْلَامُ مُلْقِیاً جِرَانَهُ وَ مُتَبَوِّئاً أَوْطَانَهُ؛ وَ لَعَمْرِی لَوْ کُنَّا نَأْتِی مَا أَتَیْتُمْ مَا قَامَ لِلدِّینِ عَمُودٌ وَ لَا اخْضَرَّ لِلْإِیمَانِ عُودٌ وَ ایْمُ اللَّهِ لَتَحْتَلِبُنَّهَا دَماً وَ لَتُتْبِعُنَّهَا نَدَما.»
امیرالمؤمنین(ع) می فرمایند «در رکاب پیامبر خدا(ص) با پدران، فرزندان، برادران و عموهاى خود جنگ مى کردیم، و این مبارزه بر ایمان و تسلیم ما مى‌افزود» که نشان می‌دهد اگر انسان به راه خود ایمان داشته باشد، اینکه چه کسی در مقابلش است مهم نیست.
امیرالمؤمنین(ع) در جای دیگری فرمودند در مسیر هدایت به خاطر کمی نفرات وحشت نکنید. امام خمینی(ره) همینطور بودند؛ یک روز تنهای تنها بودند و در سال‌های 41 و 42 تعداد یاران کمی داشتند ولی چون به راهشان مطمئن بودند وحشت نکردند و تسلیم پروردگار بودند.
امیرالمؤمنین(ع) می‌فرماید با اینکه عزیزان‌مان روبروی ما بودند در مقابل سختی‌ها و تلخی‌های جهاد صبر کردیم و در جهاد با دشمن تلاش ما بیشتر می‌شد؛ گاهی در جنگ با دشمن مردانی از ما و دشمن مثل دو پهلوان با هم درگیر می شدند و هر کدام مى خواست کار دیگرى را بسازد و جام مرگ را به دیگرى بنوشاند؛ گاهى ما بر دشمن پیروز مى شدیم و زمانى دشمن بر ما غلبه مى کرد.
امیرالمؤمنین(ع) فرمودند وقتی خدا، راستى و اخلاص ما را دید، خوارى و ذلّت را بر دشمنان ما نازل و پیروزى را به ما عنایت فرمود. رمز پیروزی امام صداقت و اخلاص‌شان بود که اگر همه عالم از ایشان رویگردان می شد باز هم امام به راهش ادامه می داد و برای خدا قدم بر می داشت نه برای پست و مقام و ریاست طلبی و دنیا طلبی.
روحیه امام در روزی که در غربت تبعید شدند و روزی که در اوج شکوه وارد ایران شدند هیچ تغییری نداشت و نگران از دست دادن چیزی در دنیا نبودند. ای کاش زندگی امام خمینی(ره) برای مسئولان ما الگو بود که با آن همه مال و پولی که داشتند زندگی در سطح معمولی داشتند و به دنبال اشرافی گری و پست و مقام دنیا نبودند.
در دیداری که به همراه یکی از بزرگان خدمت آیت الله سیستانی رسیدیم ایشان رمز پیروزی انقلاب ایران را این بیان کردند که مردم از امام صداقت دیدند و در نجف که زندگی می کردند می دیدند که امام چگونه زندگی می کنند، چه غذایی می خورند و زاهدانه زندگی می کنند.
رمز تداوم پیروزی انقلاب هم در صداقت مسئولان با مردم است. امیرالمؤمنین(ع) می فرمایند «پیشوایانی که می خواهند حکومت عادلانه داشته باشند خداوند واجب کرده است که مانند مردم ضعیف زندگی کنند» تا مردم با خود بگویند اگر ما نداریم رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه، نماینده مجلس و وزیران مملکت هم مثل ما هستند.
بالاترین خدمت به نظام اسلامی از طرف مسئولان این است که تلاش کنند گرفتاری های مردم برطرف شود و خودشان مثل مردم زندگی کنند و همراه مردم باشند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 29:21

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی