display result search
منو
تداوم انقلاب نیازمند عمل صالح

تداوم انقلاب نیازمند عمل صالح

  • 1 تعداد قطعات
  • 42 دقیقه مدت قطعه
  • 72 دریافت شده
سخنرانی از حجت الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی فرد با موضوع «تداوم انقلاب نیازمند عمل صالح»، سال 1400

«أَلَمْ تَرَ کَیْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا کَلِمَةً طَیِّبَةً کَشَجَرَةٍ طَیِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِی السَّمَاءِ
(ای رسول) آیا ندیدی که چگونه خدا کلمه پاکیزه را به درخت پاک و زیبایی مثل زده که اصل ساقه آن برقرار باشد و شاخه آن به آسمان (رفعت و سعادت) بر شود؟»

هر پدیده ای از پدیده های عالم هستی کلمه ای از کلمات الله است که به دو گروه طیبه و خبیثه قابل تقسیم هستند بنابراین افراد عالم را می توان به این دو بخش تقسیم کرد. قرآن، پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) از مصادیق کامل کلمات طیبه هستند. عاشورا از این منظر که جبهه حق است کلمه طیبه است و رمز ماندگاری آن به خاطر ریشه دار بودن کلمه طیبه است و در طرف مقابل جبهه یزید و یاران او مصداق کلمه خبیثه هستند که هیچ ریشه ای ندارند و در صحنه تاریخ محو می شوند.

قرآن کریم برای کلمه طیبه یک مثال روشن را مطرح می‌کند و با فهم این مثل راه را برای مفهوم کلمه طیبه هموار می سازد به این صورت که شجره طیبه در مقابل شجره خبیثه سه ویژگی دارد؛ اول اینکه با ثبات و ریشه دار است و حوادث و رویدادها او را از بین نمی‌برد و در مقابل شجره خبیثه ریشه ندارد که با اولین حادثه از بین می رود و جا تهی می‌کند. حق ماندگار و با ثبات است. اگر می بینیم قرآن ثبات دارد و مبانی آن بعد از 1400 سال در همه حوزه های قابل طرح هست، به این دلیل می باشد که کلمه طیبه و حق است؛ اگر اندیشه پیامبر(ص) و امیرالمؤمنین(ع) امروز فریاد بلند عدالت در تاریخ است به خاطر این است که حق و ریشه دار است.

کلمه طیبه بر معرفت شهودی استوار است. رمز پیروزی شهدای ما این بود که آنها کلمه طیبه بودند زیرا عقیده مستحکم و استواری داشتند و در اعماق قلب و جان آنها رسوخ یافته بود و تزلزلی نداشتند.
ماندگاری و اقتدار نظام جمهوری اسلامی بر ریشه های حق و مستحکمش باز می گردد زیرا این ریشه‌ها عزت آفرین و قدرت آفرین است و ثبات می آورد.
دومین ویژگی کلمه و شجره طیبه را شکوه و سر به فلک کشیدن شاخ و برگ آن است. انسان مؤمن کلمه و شجره طیبه ای است که ریشه هایش ایمان به خدا، پیامبر(ص) و معاد و شاخ و برگش فضائل اخلاقی از جمله صبر، استقامت، سخاوت، علم، محبت، اراده، بصیرت و معرفت است.
صبر و استقامت ملت ایران بر مبانی اعتقادیشان استوار است. این مردم 8 سال ایستادند زیرا اهل ایمان بودند؛ اسیران در دوران اسارت در اوج عزت و اقتدار صبر کردند و یک بار هم پیام ندادن که ما از اسارت خسته شدیم؛ این فضائل اخلاقی بر اساس مبانی ایمانی و اعتقادی شکل گرفته بود.
دوران امروز هم دوران سختی است. تحریم و فشار استکبار جهانی برای مردم شرایط سخت و دشواری را ایجاد کرده که هرگز دشمنان ما فکر نمی کردند ما از این مراحل سخت عبور کنیم؛ اگر ما توانستیم از این شرایط عبور کنیم به خاطر ایمان و اعتقاد به حق‌مان است.
سومین ویژگی شجره طیبه را ثمرات و میوه های آن است. انسان مؤمن نتیجه و ثمره ای که می‌دهد عمل صالح است و اگر عمل صالح بندگان مؤمن خدا نبود امروز حیات جامعه بشری ممکن نبود همانطور که عاشورا یک عمل صالح بود که رمز حیات جامعه تشیع و اسلامی است.
اگر می خواهیم به کلمه طیبه نزدیک شویم اولا باید خود را در حوزه اعتقاد، اخلاق و عمل اصلاح کنیم و اگر می خواهیم نظام اسلامی کلمه طیبه باشد باید تلاش کنیم در مبانی فکری، قانون اساسی، نمادها و تصمیمات مبتنی بر قرآن و آموزه های دینی و علمی رفتار کنیم.
9 دی به عنوان یک کلمه طیبه است. ریشه 9 دی در مبانی اعتقادی و ایمانی مردم است زیرا افرادی با علاقه به اسلام، نظام اسلامی و امنیت جامعه اسلامی بدون دعوت در این میدان حضور یافتند از مبانی ایمانی برخوردار بودند و اهل بصیرت و معرفتی بودند که توانستند حضوری به موقع در دفاع از اسلام و نظام اسلامی داشته باشند که همه توطئه ها را خنثی کرد.
نقش عمل صالح و کلمه طیبه به گونه ای است که صحنه تاریخ را تغییر می دهد همانطور که بعد از 9 دی به طور کلی نقشه راه تغییر کرد و به نظامی که دشمن به نابودی آن امیدوار شده بود اقتدار بخشید و تمام نقشه هایشان نقش بر آب شد.
ما برای تداوم انقلاب نیازمند به عمل صالح هستیم. هر تصمیم ما و مقامات کشور باید در عرصه‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی عمل صالح باشد یعنی باید تصمیمات به موقع و درست مبتنی بر آموزه‌های دینی و دانش منطقی باشد.
انقلاب اسلامی در طول عمر 40 ساله خود در همه عرصه ها دستاوردهای مهمی داشته است. استقلال، اقتدار و حرکت علمی، اقتدار بازدارنده دفاعی، امنیت مثال زدنی در منطقه ای که هر روز استکبار جهانی در آن تولید ناامنی می کنند و تأمین زیرساخت های مهم پیشرفت و آبادانی از دستاوردهای مهم انقلاب است ولی در حوزه هایی مانند اقتصاد و تورم و تولید ناخالص داخلی و نرخ اشتغال شرایط مناسبی را نداریم و باید با استفاده از سرمایه هایی که داریم بر مشکلات فائق شویم.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 42:12

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی