display result search
منو
اهمیت صله رحم در قرآن

اهمیت صله رحم در قرآن

  • 1 تعداد قطعات
  • 31 دقیقه مدت قطعه
  • 37 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام محسن ملکی با موضوع «اهمیت صله رحم در قرآن»، سال 1400

در روایات آمده که زمستان بهار مومن است. شب های طولانی و روزهای کوتاه دارد. مومن زیرک فرصت طلب از شب های زمستان برای تهجد بهره می گیرد و به شب زنده داری و عبادت خاص می پردازد و از روزهای آن برای روزه استفاده می کند. ورود به زمستان که با شب یلدا آغاز می شود را به فال نیک می گیریم.
زیبایی های شب یلدا که محبت ورزی و رفاقت و دوستی صله رحم است می تواند بستری باشد برای تجلی نور خدا بر صفحه زمین و در خانواده ها و در زندگی فردی و خانوادگی و اجتماعی برکات گردهمایی های معنوی را با رعایت دستورات عقلی و شرعی وارد کند. ما در نظام عقلی و شرعی خود داریم که انسان حق ندارد که نه به خود و نه به دیگران ضرر برساند.
یکی از نکات شب یلدا بحث صله ارحام است. صله یعنی وصل، یعنی ارتباط و ارتباط گیری انسان با اقوام و خویشاندان، و ارتباط بر پایه محبت خدایی و توحیدی و معنوی. انسان عاقل می فهمد که باید خالق و پیامبر خدا را اطاعت کند. این هستی در صورتی برای بشر مفید است که با محوریت عقل تابع خدا و انبیاء الهی باشد.
«أَفَمَنْ یَعْلَمُ أَنَّمَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ الْحَقُّ کَمَنْ هُوَ أَعْمَىٰ ۚ إِنَّمَا یَتَذَکَّرُ أُولُو الْأَلْبَابِ
آیا مسلمانی که به یقین می‌داند که این قرآن به حق از جانب خدا بر تو نازل شده است با کافر نابینای جاهل یکسان است؟ تنها عاقلان متذکر این حقیقتند.»

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 31:30

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی