display result search
منو
نوروز و معنویت،جلسه اول

نوروز و معنویت،جلسه اول

  • 1 تعداد قطعات
  • 54 دقیقه مدت قطعه
  • 65 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام علیرضا پناهیان با موضوع «نوروز و معنویت»،جلسه اول، سال 1395

در دو موقعیت یکی در موقعیت سختی و گرفتاری و فشار و یکی هم در زمان آسایش و فراغت و خوشی و سرحالی انسان باطن و ضمیر پنهان خود را آشکار می کند. در بقیه اوقات که بین این دو در نوسان است معمولا رفتار منفعلانه داریم.

امیرمومنان علی علیه السلام می فرماید: «زمانه فراغت برای آدم های معمولی زمانه هوس بازی و هرزگی است.» برخی تا وقت خالی پیدا می کنند آن بدی های پنهان خود را بروز می دهند. حالا حداقل این بدی ها مشغول شدن به بازی است. در روایات هست کسی که حریص به بازی است هیچ وقت روی سعادت را نخواهد دید. قمار برای چه حرام اعلام شده است. یکی از حکمت ها و دلایل بسیار مهم حرام بودن و زشت بودن قمار قطعا این است که ذهن انسان را به شدت درگیر بازی می کند. بازی های دیگر ممکن است غیر حریصانه دنبال شود ولی وقتی در فضای برد و باخت افتاد، فضای حریصانه خیلی سختی را برای انسان ایجاد خواهد کرد و انسان به سادگی نمی تواند از داخل آن بیرون بیاید.
در جواب کسانی که فکر می کنند دین با سرگرمی، لذت بردن، خوشی و فراغت مخالفت دارد باید گفت که دین فقط با کم لذت بردن و سطحی لذت بردن مخالف است. دین با خراب شدن با لذت مخالف است. و الا اگر لذت بسیار عمیق و بدون ضرر ببرید حلال جانتان باشد و نورانی خواهید شد.

اگر هوس بازی ها و سرگرم شدن به بسیاری از بازی ها یا حرام شده و یا لااقل مکروه شده است به این دلیل است که ما را از لذت های بسیار عمیق تر باز داشته است.
یکی از مواقع استجابت دعا زمان بارش باران است. طبیعت و بهار به انسان لطافت می دهد. نوروز برای عبادت، محاسبه نفس، خدمت به دیگران، برنامه ریزی دقیق و... فرصت مغتنمی است. تعطیلات نوروز، ایام فراغت است و با توجه به زیبایی‌های طبیعت، اتفاقاً زمان مناسبی برای تعطیلات است. انسان باید در فراغت، فعالیت خود را تغییر دهد به‌سراغ فعالیت‌های نایاب یا کم‌یاب برود. بعضی‌ها وقتی بیکار می‌شوند شب زودتر می‌خوابند تا سحر زودتر بیدار شوند و با خدا بیشتر صحبت کنند. برخی در فراغت، سراغ خدمت کردن به فامیل می‌روند. برخی سراغ همسایه‌ها می‌روند و با آنها آشنا می‌شوند و رابطه برقرار می‌کنند.
بعضی‌ها وقتی بیکار می‌شوند سراغ محاسبه نفس می‌روند. فرمود: «لَیْسَ مِنَّا مَنْ لَمْ یُحَاسِبْ نَفْسَهُ فِی کُلِّ یَوْمٍ» لااقل در ایام نوروز این محاسبۀ نفس را انجام دهیم

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 54:04

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی