display result search
منو
شب طولانی، از غیبت تا حضور

شب طولانی، از غیبت تا حضور

  • 1 تعداد قطعات
  • 28 دقیقه مدت قطعه
  • 90 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام مصطفی امینی خواه با موضوع «شب طولانی، از غیبت تا حضور»، سال 1398

شب یلدا آری، نه. امام زمانی باشد و به سمت مهدویت بکشانیم و خدا و پیغمبر و... تا کمی از دوز کفر و... دربیاوریم و چرا ما باید اصلا شب یلدا داشته باشیم و چرا باید آن را پاس بداریم و...

اصلا این را بحث کنیم که مرز تحجر کجاست؟ از کی انسان به این تحجر مبتلا می شود و در کجا از آن رها می شود؟
تحجر یعنی اینکه آدم یک نوع بسته بندی هایی دارد که نمی تواند فکر خود را از آنها بیرون کند. بعضی از این بسته بندی ها بسته بندی هایی است که متناسب یک فضا، یک زیست، یک بوم و شرایط خاصی است و بعد باعث می شود که ما یک سری موقعیت های خدا پیغمبری و دینی را به حساب و محاسبه بیاوریم و فکر کنیم که یک سری چیزها، کفر و سوسول بازی و از این حرف ها است.

در زندگی ما، یک روحی است به نام توحید. عشق به خدا، عشق به اهلبیت که باید بنشینیم و برای آن کالبد درست کرده و تسجد برای آن خلق کنیم و این جسد بهانه های مختلفی می خواهد. برخی آیین هایی که داریم آیین های کاملا ایرانی هستند و هیچ آیه و روایتی درباره آنها نیست ولی آنها را کاملا یک بحث دینی به حساب می آوریم. مثلا 22 بهمن که یوم الله هم هست. اینها روزهای ملی و ایرانی است. 22 بهمن از کجا خدا و پیغمبری شد؟ 22 بهمن یک موقعیتی است در فضای ما ایرانی ها، که احساس می کنیم در آن روز خدا، به گونه ای خاص با ما ایرانیان صحبت کرده است. و این باعث رقم زدن اتفاق خاصی برای ما شده است. و حالا کسی فقط نمی گوید این 22 بهمن آیین ملی و ایرانی و... است. حالا در مورد شب یلدا چی؟ باید جزء آیین دینی خودمان به حساب بیاوریم یا نه؟
شب یلدا یکی از عرفانی ترین شب هایی است که هر کسی می تواند آن را در عمر خود تجربه کند. و چقدر این ایرانی باستانی ما با شعور و با فرهنگ بوده که نگذاشته این شب از دست برود.
خود شب و اینکه ما ایرانیان برای شب ارزش قائل هستیم این یک نکته مهم و قشنگی است. ما باید بلد باشیم معارف دین را برای خودمان بومی سازی کنیم. یکی از خوبی های حرم امام رضا این است که ایرانی است و با حرم اهلبیت دیگر فرق می کند و نشانه های ایرانی بودن حرم مانند فیروزه ها، نقاره خانه، شعرهای منقش بر در و دیوار، مدل معماری و طراحی و... نمایان وعیان است. خوب این چه اشکالی دارد؟ ما باید بلد باشیم ایراتی سازی کنیم. چینی ها همه چیز را چینی سازی می کنند ما هم ایرانی سازی کنیم. هر منطقه ای می تواند بیاید و این معارف را بومی کند. حالا شب یلدا یعنی یک اتفاق توحیدی در یک ظرف کاملا ایرانی که اتفاق خوبی است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 28:56

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی