display result search
منو
شرح بیانیه گام دوم، جلسه بیست و پنجم

شرح بیانیه گام دوم، جلسه بیست و پنجم

  • 1 تعداد قطعات
  • 28 دقیقه مدت قطعه
  • 212 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سیدمحمدحسین راجی با موضوع "شرح بیانیه گام دوم"، جلسه بیست و پنجم، سال 1397

آقا هفت توصیه در پایان بیانیه مطرح می کنند تا اکنون پنج توصیه را بحث کرده ایم اما ششمین مورد: عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن، این سه شاخه هایی از اصل عزت، حکمت و مصلحت در روابط بین المللی اند.
«صحنه جهانی امروز شاهد پدیده ای است که تحقق یافته یا در آستانه ظهورند. تحرک جدید نهضت بیداری اسلامی بر اساس الگوی مقاومت در برابر سلطه آمریکا و صهیونیسم، شکست سیاست های آمریکا در منطقه غرب آسیا و زمین گیر شدن همکاران خائن آنها در منطقه، گسترش حضور قدرتمندانه ی سیاسی جمهوری اسلامی و بازتاب وسیع آن در سراسر جهان سلطه، بخشی از مظاهر عزت جمهوری اسلامی است که جز با شجاعت و حکمت مدیران جهادی به دست نمی آمد. سردمداران نظام سلطه نگران هستند، پیشنهاد های آنان عموما شامل فریب و خدعه و دروغ است. امروز ملت ایران علاوه بر آمریکای جنایتکار، تعدادی از دولت های اروپایی را نیز خدعه گر و غیر قابل اعتماد می داند. دولت جمهوری اسلامی باید مرز بندی خود را با آنها با دقت حفظ کند، از ارزش های انقلابی و ملی خود یک گام هم عقب نشینی نکند، از تهدید های پوچ آنان نهراسد و در همه حال عزت کشور و ملت خود را در نظر داشته باشد و حکیمانه و مصلحت جویانه و البته از موضع انقلابی مشکلات قابل حل خود را با آنان حل کند. در مورد آمریکا حل هیچ مشکلی متصور نیست و مذاکره با آن جز زیان مادی و معنوی محصولی نخواهد داشت.»
مورد بعدی که حضرت آقا می فرمایند؛ در ارتباط با روابط خارجی و عزت جمهوری اسلامی است. ایران از لحاظ قدرت، قدرت اول منطقه در تاثیر گذاری بر تحولات بین المللی است در صورتی که قبل از انقلاب به خاطر دارید گزارشی که ناتو آورده این بود که اعلام کرده اقتدار جمهوری اسلامی و اقتدار ایران بعد از سال 1979 یعنی سال 1357 اتفاق افتاده است. ایران مهم ترین قدرت در منطقه است که می تواند تحولات بین المللی را کاملا مدیریت بکند. در جریان های مختلف و در همین چند سال اخیر مشاهده شد، برای نمونه جریان سوریه وعراق بود.
حضرت آقا می فرمایند:« ما به واسطه ی جمهوری اسلامی عزت به دست آوردیم و ما به وسیله اصل حکمت و اقتدار تمام پیش رفتیم.» حضرت آقا در پایان این بحث نکته ای را مطرح می فرمایند که در مورد آمریکا حل هیچ مشکلی متصور نیست، به عبارتی ما نمی توانیم تصور کنیم که آمریکا می تواند مشکلی را حل کند و مذاکره با آن جز زیان مادی و معنوی به بار نخواهد داشت. آمریکا نشان داده است که قابل اعتماد نیست نه در برخورد ایران بلکه در برخورد با هیچ جا. یعنی شما در طول تاریخ نزدیک به 240 سال آمریکا نمی بینید که گروهی به آمریکا اعتماد کرده باشد و از این اعتماد راضی باشد. مهم ترین هم پیمانان آمریکا خیانت آمریکا را مشاهده کرده اند. مهم ترین هم پیمان آمریکا یعنی انگلیس بارها مورد خیانت آمریکا واقع شده است. بحث دوم بدعهدی آمریکاست. هر جایی که آمریکا قولی داده زیر آن زده است برای مثال سه کشور که اخیرا در جریان هسته ای مانند ایران بودند و به هسته ای دست یافته و غنی سازی هسته ای انجام دادند آمریکا آنها را تحریم و تهدید کرد. هر زمانی که ایران با آمریکا مذاکره کرد ضرر کرد. اولین رویداد بیانیه الجزایر بود. این جریان به عهدنامه الجزایر معروف شد. کشور ما با کشور ثالثی به نام الجزایر به منظور آزادی گروگان های آمریکا پای مذاکره نشست. هدف از این بیانیه این بود که آمریکا پول بلوکه شده ما را باز پس دهد، دارایی شاه را به ما برگرداند و در امور ما دخالت نکند. در همان دوران مذاکره آمریکا قصد داشت دو یا سه کودتا بر علیه ما انجام دهد که این اتفاق رخ نداد. دولت ما که بهزاد نبوی مسیول تیم مذاکره کننده اش بود با خوش خیالی تمام گروگان ها را آزاد کردند تا پول بلوکه شده باز گردد اما اکنون 40 سال است که پول بازگردانده نشده است.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 28:27

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی