display result search
منو
شرح بیانیه گام دوم، جلسه بیست و یکم

شرح بیانیه گام دوم، جلسه بیست و یکم

  • 1 تعداد قطعات
  • 24 دقیقه مدت قطعه
  • 176 دریافت شده
سخنرانی حجت الاسلام سیدمحمدحسین راجی با موضوع "شرح بیانیه گام دوم"، جلسه بیست و یکم، سال 1397

بحث مان در ادامه بیانیه گام دوم مقام معظم رهبری (مدظله العالی) خطاب به ملت ایران خصوصا جوانان بود. به مبحث توصیه ها رسیده بودیم. اولین مورد در توصیه ها که علم و پژوهش بود عرض شد اما دومین مورد: معنویت و اخلاق «معنویت به معنای برجسته کردن ارزش های معنوی از قبیل اخلاص، ایثار، توکل، ایمان در خود و در جامعه است و اخلاق به معنای رعایت فضیلت هایی چون خیرخواهی، گذشت، کمک به نیازمند، راستگویی، شجاعت، تواضع، اعتماد به نفس و دیگر خلقیات نیکوست.» پس آقا می فرمایند: «معنویت و اخلاق جهت دهنده همه حرکت ها و فعالیت های فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است. چرا نیاز اصلی جامعه است؟ چون بودن آن ها محیط زندگی را حتی با کمبودهای مادی بهشت می سازد و نبود آن حتی با برخورداری مادی جهنم می آفریند.»
عواقب فروپاشی اخلاق، فروپاشی خانواده در غرب.
اولین چیزی که وقتی معنویت کنار گذاشته شود تبعاتی برای جامعه دارد، فروپاشی خانواده است. وضع آمریکا و تمام دنیا در این زمینه اسفناک است. درست است که کشور ما هم در افزایش طلاق به همین صورت بوده اما خب چون کشور ما معنویت را رعایت می کند از لحاظ طلاق بسیار پایین تر از میانگین جهانی هستیم به حدی که جزء 10 کشور کم طلاق دنیاست.
بحث تجربه در معرض تجاوز قرار گرفتن : سازمان بهداشت جهانی 19٫1٪ خانم های آمریکایی یک بار در معرض تعرض جنسی با همان تعریفی که ما مطرح می کنیم قرار گرفتند یعنی یک نفر از هر 5نفر.
افزایش ازدواج های غیرقانونی: ازدواج های غیر قانونی پیاپی اتفاق می افتد در حالی که ازدواج های قانونی کاهش پیدا می کند که ثمره آن را عرض می کنم.
فروپاشی خانواده این طور است یعنی بیش از 90 ٪ زنان آمریکایی که الآن مجردند یا به واسطه طلاق بوده یا به واسطه عدم ازدواج بوده که الآن مادرند و تنها زندگی می کنند. فقط 6٫5٪ مادران آمریکایی به واسطه مرگ شوهر تنها زندگی می کنند بقیه یا طلاق یا به واسطه عدم ازدواج است.
نرخ فرزندآوری در بین زنان آمریکایی: گزارشی از بانک جهانی، آمار کاهش زادو ولد در آمریکا البته بماند که وضع کشور ما در این زمینه بهتر از آمریکا که نیست بدتر هم هست. کاهش در کشور ما شدیدتر هست نصف بارداری ها در آمریکا ناخواسته است یعنی یا بچه دار نمی شوند و اگر هم شوند نصف آنها ناخواسته است و در همان ناخواسته ها از هر 5 بارداری یک سقط جنین ایجاد می شود و در بین سقط جنین در 89% موارد در هفته اول اتفاق می افتد.
پیری جمعیت شدید آمریکا: سازمان ملل، تا سال 2035 جمعیت آمریکا جمعیت معکوسی خواهد شد که در کشور ما نیز هست، در کشور ما هم در همین سال ها جمعیت معکوس خواهد شد وقتی پیری جمعیت اتفاق افتاد هزینه های زیادی به دولت فشار خواهد آورد که می بینید چقدر این هزینه ها افزایش پیدا کرده است که در مجموع 800000 میلیارد دلار پول خدمات درمانی است که دولت برای افراد پیر خرج می کند.
جرم و جنایت: تعداد قتل در آمریکا: فقط ببینید نسبت به سایر کشورها مثلا عربستان سعودی 0٫8% و در آمریکا 5٫2% قتل های دنیا مربوط به این کشور است.
نرخ تجاوز در آمریکا: اروپا و کشورهای اسکاندیناوی کشورهای ثروتمند دقیقا مثل جملاتی که آقا مطرح می کنند که با وجود ثروت بالا اگر معنویت نباشد جهنم خواهد شد این کشورها بیشترین آمار تجاوزها را دارند.
زندانیان: فقط در آمریکا تعداد زندانیان چقدر است که تعداد زندانیان مرد، زن و متوسط چقدر از سال 1925 افزایش داشته است و هزینه های سنگینی که زندانیان روی دوش دولت خواهد گذاشت که در گزارشی آمده است که (با استناد به گزارش دادگاه و قضا و…) مجموع اینها بیش از 4000 دلار به ازای هر آمریکایی خرج جرم و جنایت می شود.
خودکشی و بیماری های روحی، روانی: کشورهای ثروتمند بیشترین آمار خودکشی دنیا را دارند، کره جنوبی، هند، ژاپن، فرانسه، آمریکا، سوئد، سوئیس، کانادا، آلمان، دانمارک و… کشورهای ثروتمند چون معنویت هم ندارند آمار خودکشی بسیار بالایی دارند هرچه کشورها ثروت و درآمدشان بیشتر است آمار بیماری های روحی و روانی شان بیشتر است.
خودکشی سومین عامل مرگ جوانان آمریکایی است ما همه این را مطرح کردیم برای همین جمله ی حضرت آقا که می فرمایند: «معنویت و اخلاق جهت دهنده همه حرکت ها و فعالیت های فردی و اجتماعی و نیاز اصلی جامعه است، بودن آن محیط زندگی را حتی با کمبودهای مادی بهشت می سازد و نبود آن حتی با برخورداری مادی جهنم می آفریند»
«شعور معنوی و وجدان اخلاقی در جامعه هرچه بیشتر رشد کند برکات بیشتری به بار می آورد این بی گمان محتاج جهاد و تلاش است و این تلاش و جهاد بدون همراهی حکومت ها توفیق چندانی نخواهد یافت. اخلاق و معنویت البته با دستور و فرمان به دست نمی آید پس حکومت ها نمی توانند آن را با قدرت قاهره ایجاد کنند اما اولا خود باید منش و رفتار اخلاقی و معنوی داشته باشند و ثانیا زمینه را برای رواج آن در جامعه فراهم کنند و به نهادهای اجتماعی در این باره میدان دهند و کمک برسانند با کانون های ضد معنویت و اخلاق به شیوه معقول بستیزند و خلاصه اجازه ندهند که جهنمی ها مردم را با زور و فریب جهنمی کنند.»
اول وظیفه حکومت، وظیفه حکومت ها این است که فضا را برای معنوی شدن آماده کنند زیرا الناس علی دین ملوکهم، مردم بر دین پادشاهانشان هستند.

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 24:36

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی