display result search
منو
زندگی اهل سعادت

زندگی اهل سعادت

  • 1 تعداد قطعات
  • 38 دقیقه مدت قطعه
  • 62 دریافت شده
سخنرانی آیت الله حسین انصاریان با عنوان "زندگی اهل سعادت"

اهل سعادت چون به امور دنیوی خود، رنگ معنویّت می زنند و طبق خواست خدا و شرع، عمل می کنند، دنیایشان زیبا و آباد است. قرآن کریم، به نمونه های چنین انسانهایی اشاره فرموده. مثلاً در سورة مبارکة "یس" می خوانیم: "و جاءَ رَجُلٌ مِن أقصی المدینه قالَ یا قَومِ اتّبِعوا المُرسَلین." این آیات، به یکی از مردان الهی اشاره کرده که زندگی خود را بر مبنای معنویّت و دینداری، پایه ریزی کرده بود. با اینکه این مرد، در یک دِه و روستا زندگی می کرد، به خاطر ایمانش چنان به موطن خود آبرو بخشیده بود که خدا به جای روستا، از مکان زندگی او به مدینه و شهر، تعبیر می کند.

آنچه به شهر مکّه آبرو بخشید، وجود نازنین خاتم الانبیا صلّی الله علیه و آله بود. در آیات ابتدایی سورة "بَلَد" به این نکته ی مهم، اشاره شده است. وقتی انسان رنگ و بوی خدا پیدا کند، به محیط پیرامون خود ارزش و آبرو می بخشد. در ماجرای انفاق امیرالمومنین و حضرت زهرا سلام الله علیهما که سه روز افطار خود را به فقیر و یتیم و اسیر بخشیدند، از آنجا که این عمل، کاملاً خالصانه و برای کسب خشنودی خدا بود، پروردگار متعال در سورة "انسان"، به صورت ویژه، از این عمل خیرخواهانه تمجید نموده است.
یکی دیگر از انسانهای پاک و برگزیده که زندگی اش بر مدار شرع و دینداری بود، بانوی نیشابوری به نام "شَطیطه" است که در زمان امام کاظم علیه السّلام می زیست و چنان اهل تقوا بود که آن حضرت به تمجید از او پرداخت و شخصاً در تشییع جنازه ی او حاضر شد و اکنون آرامگاهش در شهر نیشابور، مورد توجّه دوستان اهل بیت علیهم السّلام است. ما برای آنکه ارزش خود را بالا ببریم، باید در رعایت تقوا بکوشیم. قرآن کریم در این باره می فرماید: "همانا گرامی ترین شما نزد خدا، پرهیزگارترینِ شماست."

قطعات

  • عنوان
    زمان
  • 38:24

مشخصات

ثبت نقد و نظر نقد و نظر

    تاکنون نظری ثبت نشده است

تصاویر

پایگاه سخنرانی مذهبی